Acil para bulmanın yöntemleri nelerdir?

Acil para lazım nasıl bulurum?

Hayatımızda bazen öyle bir an geliyor ki, acil paraya sıkışabiliyoruz. Bu paranın miktarı bazıları için 1000 TL, bazıları için 10 bin TL ve bazıları için ise çok daha yüksek meblağlarda olabiliyor. Olmadık anda çıkan sağlık meseleleri, unuttuğumuz borçlar veya bir fırsat bizi acil para kazanmak veya acil para bulmak için yöntemler aramaya itiyor. Acil finansman ihtiyacı olan vatandaşlarımız için tüm çözüm yollarını sizler için araştırdık ve bu detaylı yazıyı ortaya çıkardık. Sizler de sayfamızda anlatmış olduğumuz yöntemlerden dilediğinizi uygulayarak acil para arıyorum sorununuza çözüm yaratabilirsiniz.

İçindekiler

 • Acil para lazım, nereden bulurum?
  • 1) Kredi Çekmek
  • 2) Kredi kartından avans para çekmek
  • 3) İpotekli kredi çekmek
  • 4) Senetle kredi veren yerlere başvurmak
  • 5) İkinci el eşya satışı
  • 6) Kuyumculardan borçla altın
  • 7) Faturalı hatlara cep telefonu
  • 8) Ek iş yapmak
  • 9) Borç para almak
  • 10) Yardım talep etmek

Acil para lazım, nereden bulurum?

Acil para bulma yolları aciliyet sırasına göre farklılık göstermektedir. Çünkü kimisi için 1 saat içinde, kimisi için de 1 hafta için de bu maddiyat gerekli olmaktadır. O yüzden aşağıdaki listeyi aciliyetten, düşük aciliyete doğru sıraladık.

1) Kredi Çekmek

Kuşkusuz acil para bulma yöntemleri araştıranlar için ilk yol bankalardır. Bankalar düşük faizli ihtiyaç kredisi imkanları sunmaktadır. Şayet kredi puanınız yeterli ise dakikalar içerisinde bir ihtiyaç kredisi çekebilir ve bu çektiğiniz miktarı hesabınıza yansıtabilirsiniz. İhtiyaç kredisini mobil bankacılık, telefon bankacılığı veya şubeye bizzat uğrayarak çekebilirsiniz. Şayet kara listede yer alıyorsanız veya istediğiniz miktar size çıkmıyorsa da güvendiğiniz birisi üzerinden krediyi çekebilir ve çekilen kredi miktarını daha sonra taksit taksit ödeyebilirsiniz.

2) Kredi kartından avans para çekmek

Özellikle bu dönemlerde borç para durumuna çoğu vatandaş sıcak bakmıyor. O yüzden de başkası adına kefil olarak kredi çekmeye yanaşmıyorlar. Ancak üzülmeyin kredi yoksa kredi kartları var. Nakit para ihtiyacınız için kredi kartınız ile bankamatikten oldukça kolay bir biçimde nakit avans çekebilirsiniz. Bu işlem için kartınızı ATM’ye soktuktan sonra nakit avans bölümüne giriş yapmalı ve akabinde de çekmek istediğiniz tutarı yazmalısınız. Fakat bu işlem için faiz uygulandığını unutmayın.

3) İpotekli kredi çekmek

Vermiş olduğumuz yöntemler ilginizi çekmediyse veya bu yöntemleri kullanamıyorsanız üzerinize ev, araba gibi mal varlığı olanlar için ipotekli kredi seçeneğini hatırlatmak isteriz. Üzerinize olan ev veya arabayı veya arsa gibi bir taşınmazı ipotek göstererek bankalardan kolaylıkla kredi çekebilirsiniz. Bu yöntemle ipotek gösterdiğiniz şeyin değerinin yüzde 80’ine kadar kredi çekmeniz mümkündür.

4) Senetle kredi veren yerlere başvurmak

İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir ve daha sayısız ilimizde son dönemde senetle kredi veren yerler açılmıştır. Bu şirketler senet karşılığı nakit para ihtiyacını karşılamaktadır. Ancak yüksek tutarlarda faiz istedikleri için kesinlikle iskur.web.tr olarak bu şekilde çalışan kişi veya kurumlara müracaat etmemenizi öneriyoruz. Aksi durumda yüksek tutarlarda geri ödeme yapmak zorunda kalabilir ve tabir yerinde ise kaş yapayım derken göz çıkartabilirsiniz.

5) İkinci el eşya satışı

Kuşkusuz hepimizin evinde nakit paraya çevirebileceğimiz birçok eşya bulunmaktadır. Aciliyet gerektiren durumlar için bu eşyalar satılabilir. Cep telefonu, bilgisayar, klima gibi çeşitli eşyalarınızı satarak acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Maddi durumunuz düzeldiğinde daha sonra bu eşyaların yenisini satın alabilirsiniz.

6) Kuyumculardan borçla altın

Ülkemizde kuyumcuların birçoğu borçla altın vermektedir. Ancak bu karşılıksız yapılan bir işlem değildir. Kuyumcular bu işlem için faiz talep etmektedirler. Tanıdığınız bir kuyumcu varsa cebinizden çıkacak olan faiz miktarını hesaplayabilir ve size mantıklı gelirse altını alarak daha sonra almış olduğunuz bu altını nakite çevirebilirsiniz.

7) Faturalı hatlara cep telefonu

Çok acil para lazım nasıl bulurum diyen vatandaşlarımızın en sık başvurdukları yöntemlerin başında ise faturalı hat üzerine cep telefonu veya başka bir elektronik eşya satın almak geliyor. Günümüzde Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom gibi operatörler 10 bin TL’yi aşkın değere sahip ürünleri faturanıza ek bir bedelle sizlere vermektedir. Tabi faturaya ek masraflar gözetilerek bu değer yansımaktadır. Sizler de bu ürünü daha sonra satarak nakit ihtiyacınızı kolay bir şekilde karşılayabilirsiniz.

8) Ek iş yapmak

Acil para nasıl kazanılır diyorsanız çeşitli ek işler yapabilirsiniz. Günübirlik yapabileceğiniz ek işler ile güzel miktarlarda para kazanabilirsiniz. Kuşkusuz bu ek işlerden bir anda binlerce TL kazanamayacaksınız. Ancak burada ihtiyaç duyduğunuz miktar önemlidir. Şayet yüksek miktarlara ihtiyaç duymuyorsanız çeşitli gündelik işlerde çalışabilir ve para kazanabilirsiniz.

9) Borç para almak

Tüm bu saydıklarımız arasında halen en geçerli acil para bulma yolu borç para almaktadır. Sizler de acil para lazım diyorsanız maddiyatı iyi olan bir tanıdığınızdan borç para isteyebilirsiniz. Fakat günümüzde borç para yardımı yapanların sayısı bir hayli azalmıştır. Bundaki sebep genel olarak vatandaşlarımızın maddiyatının kötüye gitmesi ve bu borç paranın geri ödemesinin azalmasıdır. Yine de çevrenize sormaktan çekinmeyin. Çünkü faizsiz en net şekilde para alabileceğiniz yöntem borç para almaktır.

10) Yardım talep etmek

Kuşkusuz sağlık vb. sebeplerden dolayı istemediğimiz durumlar yaşayabiliyor ve para sıkıntısı çekebiliyoruz. Böyle durumlarda bazen cebimizde ekmek alacak dahi paramız kalmayabiliyor. Bu durumda belediyelere ve vakıflara sosyal yardım ve destek talebinde bulunmaktan çekinmemelisiniz. Hepimizin başına gelebilecek bu durum için çekinmeye, utanmaya gerek yoktur. Bunun dışında sosyal mecralardan ve yardım eden çeşitli maddi durumu iyi olan kişilere ulaşabilir ve durumunuzu açıklayarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Bu yazımızda anlattıklarımız ile acil para ihtiyacı nasıl giderilir, acil para nasıl temin edilir konularına çözüm yaratabilirsiniz. Acil para bulmam lazım konusunda soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER PARA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, para konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan para duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle