Ehliyetimi ( Sürücü Belgemi ) Kaybettim, Ne Yapmalıyım ?

ehliyetimi, sürücü belgemi kaybettim ne yapmalıyım?

Araba kullanabilmek ve trafiğe çıkabilmek için şart olan ehliyet, çoğu durumda nüfus cüzdanı yerine de kullanılabilen bir belgedir. Ehliyetinizi kaybetmek için başınıza büyük problemler açabilmektedir. Günümüzde bir çok kişi adına açılmış sahte hesaplar, şirketler yüzünden hapis yatabilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için ehliyetimi kaybettim ne yapmam gerekiyor başlıklı haberimizi dikkatlice okumanız ve söylediklerimizi hemen yerine getirmeniz sizler için önemlidir.

İçindekiler

  • Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmalıyım?
  • Ehliyet Kaybetmenin Cezası Ne Kadardır?

Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Ehliyetinizi kaybettiğinizde ilk iş yeni ehliyet çıkartmak için gerekli belgeleri toplamak olacaktır. Ardından Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak ehliyetimi kaybettim yenisini çıkarmak istiyorum demeniz ve bu belgeler ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Peki bu belgeler nelerdir?

1. Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne hitaben yazılmış dilekçe örneği
2. Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi (2 adet)
3. Kaybolan sürücü belgesinde mevcut değil ise kan grubu belgesi
4. Vesikalık fotoğraf (3 adet)
5. Sürücü belgesi kart ücreti 101TL

Ehliyetimi kaybettim nasıl çıkartabilirim diyerek Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne yukarıda saymış olduğumuz belgeler ile yeni ehliyet çıkarmak için başvuru yaptıktan sonra müdürlüğün yoğunluk durumuna göre ehliyetiniz hemen yada bir süre beklemenizin ardından çıkarılarak teslim edilecektir. Bu durumda artık daha çok dikkatli olarak ehliyetinizi yeniden kaybetmemeniz büyük önem arz etmektedir.

Ehliyet Kaybetmenin Cezası Ne Kadardır?

Ehliyetinizi kaybetmenin maddi olarak herhangi bir cezası bulunmamaktadır. Ancak yeni ehliyet çıkartmak için başvuruda bulunduğunuzda sizden sürücü belgesi kart ücreti tahsil etmektedirler.  Bu rakam günümüz itibariyle 101 TL olarak belirlenmiştir. Bunun yanında şayet trafiğe ehliyetsiz çıkarsanız cezası bulunmaktadır. Ehliyetsiz araba kullanmanın cezası ise 1609 TL’dir.

Ehliyetimi kaybettim ne yapmam gerekiyor, ne yapmalıyım yada nasıl çıkartabilirim gibi sorularınıza cevap vermeye çalıştık. Konu hakkında merak ettiğiniz dile getirmek istediğiniz şeyleri yorum bölümüne yazabilir ve uzman editör arkadaşlarımıza sorabilirsiniz.


Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle