Elektrik Faturalarına Af Geliyor !!

elektrik borcu affı

İçindekiler

  • Elektrik Borçlarına Af Var Mı?
  • Elektrik Borcu Affı 2017
  • Elektrik Borcu Yapılandırma

Elektrik Borçlarına Af Var Mı?

Ülkemizde elektrik faturası borcu miktarı 3 milyar lirayı aşmasının ardından, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi ( TEDAŞ ), borç yükünün hafiflemesi ve ödemelerin artması için yeniden yapılandırma kararı aldı.  Elektrik borcu yapılandırma kapsamında milyarlarca liralık faturanın faizleri silinecek ve geri ödemesi taksitlere bölünecek. İşte TEDAŞ elektrik borcu affı konusunda detaylar..

Elektrik Borcu Affı 2017

Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi, mevcut elektrik borçlarının 3 Milyar TL’yi aşmasının ardından alacaklarını yapılandırma kararı aldı. Elektrik borcu yapılandırma kapsamında 200 bin elektrik borçlusu çıkarılacak olan af kapsamından yararlanabilecek. TEDAŞ’ın hazırlıklarına başladığı yapılandırma borçları arasında, tarımsal sulama, resmi kurumlar ve belediyeler de var. Şehirleri incelediğimizde ise ilginç sonuçlarla karşılaşıyoruz. Kayseri hariç diğer tüm illerin TEDAŞ’a borcu var.

Tarımsal sulama konusundaki elektrik borçlarının en önemli kısmı ise, kaçak elektrik kullanımının da yoğun olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine ait. İlgili bakanlıkların yeniden yapılandırma konusunda görüşme halinde olduğunu belirten üst düzey TEDAŞ yetkilisi, yeniden yapılandırmanın planlandığını belirtti. Şayet görüşmelerin olumlu sonuçlanması ve bir aksilik çıkmaması durumunda bu borçlar yeniden yapılandırılacak. Hali hazırda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı düzenlemeler için görüşme halinde oldukları da açıklandı. Ortaya çıkacak sonuç neticesinde ise düğmeye basılacak. Hala tasarı haline getirilemediği için ise başvuru şartları, başvuru adresi, başvuru tarihleri gibi bilgileri ise sizlere iletemiyoruz. Detaylar açıklandığında yine ilk olarak www.iskur.web.tr adresi üzerinden haberdar olabileceksiniz.

Elektrik Borcu Yapılandırma

Bunun haricinde TEDAŞ yetkilileri, Elektrik dağıtım şirketleri özelleştirilmeleri kapsamında, özelleştirilen dağıtım şirketlerinin kimi borç ve alacağı da beraberinde devraldıklarını belirtti. Ve şu açıklamalarda bulundu; “Devraldığımız alacaklar yaklaşık 3.5 milyar lira civarındaydı. Alacaklarımızın çıkan 6552 yasa kapsamında bir bölümünü yapılandırdık. Bu kapsamda da tahsilatlar devam ediyor. Tabii bu alacaklar tahsili çok kabil olmayan alacaklar” dedi.

Güncelleme : Ülkemiz genelinde 4.5 milyon abonesi bulunan ülkemizin en büyük elektrik satış şirketi olan CK Boğaziçi Elektrik, almış olduğu karar ile “Silelim Gitsin” adını verdiği bir kampanya gerçekleştirdi. Buna göre 2013 Nisan ayından önceki döneme ait elektrik borcu olan abonelerin borçlarını ödeyebilmeleri imkanı sunuluyor.  Kampanyaya başvuru yapmak isteyen bireyler 30 Haziran tarihine kadar başvurularını yapmalılar.  Kampanya ile adaylar borçlarını cazip seçenekler ile ödeyebilecekler. Hatta kredi kartı ile ödeme seçeneği de mevcut. Başvuru yapmak isteyen bireyler CK Boğaziçi Elektrik merkezlerinden konu hakkında daha detaylı bilgi elde edebileceklerdir. Diğer kuruluşlarında benzer kampanyalar yürütmesini bekliyoruz. İlerleyen zamanlarda gelişmeleri yine adresimiz üzerinden siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız. Bu ilanları kaçırmamak adına bizleri sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.


DİĞER AF HABERLERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, af haberleri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan af haberleri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle