İş Kaybı Tazminatı Nedir, Nasıl Alınır, Yararlanma Şartları Nelerdir?

İş kaybı tazminatı

İşsizlik Sigortası Fonu üzerinden sağlanan tek yardım işsizlik parası değildir. İşyeri kapanan yada iflas eden işçiler için fondaki paranın bir bölümü ayrılmıştır. Bu fondan işçilerin ücretleri ödenmektedir. İşini özelleştirme sonrası kaybetmiş olanlara iş kaybı tazminatı ödenmektedir ve kısa çalışma ödeneğinin  finansmanı da fondan sağlanır. Ancak iş kaybı tazminatı gibi fonlar işçiler ve işverenler tarafından çok fazla bilinmemektedir. Bu haberimizde iş kaybı tazminatı nedir, iş kaybı tazminatı nasıl alınır, iş kaybı tazminatı ne kadardır detaylarıyla bahsedeceğiz.

İçindekiler

  • İş Kaybı Tazminatı Nedir?
  • İş Kaybı Tazminatı Alma Şartları Nelerdir?
  • İş Kaybı Tazminatı Nasıl Alınır?
  • İş Kaybı Tazminatı Ne Kadardır?

İş Kaybı Tazminatı Nedir?

İş kaybı tazminatı, Özelleştirme Uygulamalarının Düzenlenmesine ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 24/11/1994 tarih ve 4046 sayılı Kanunun 5398 sayılı Kanunla değişik 21. Maddesi uyarınca, özelleştirme nedeniyle işini kaybeden işçilere ödenmesi gereken bir tazminattır. İlgili maddeye göre kapsama giren kuruşların özelleştirilmesi, küçültülmesi veya faaliyetlerinin azaltılması yada tamamen durdurulması, süreli ya da süresiz kapatılması veya tasfiye edilmesi gibi sebepler nedeniyle, bu kuruluşlarda iş sözleşmesine dayalı olarak ücret karşılığı çalışanlardan iş sözleşmeleri tabi oldukları iş kanunları ve toplu iş sözleşmeleri gereğince tazminata hak kazanacak şekilde sona ermiş olanlara, kanunlardan ve yürürlükteki toplu iş sözleşmelerinden doğan tazminatları dışında ilave olarak iş kaybı tazminatı ödenmektedir. Ayrıca bu kişilerin mesleklerinde geliştirilmesine, bir meslekte yetiştirilmesine veya meslek edindirilmesine ilişkin eğitim giderleri ile yeniş iş bulmalarına fayda sağlamak amacıyla yapılacak olan giderler Özelleştirme Fonundan karşılanmaktadır.  Bunun haricinde yasada özürlü personelle ilgili farklı bir uygulama söz konusudur. Engelli personellere iki katı iş kaybı tazminatı ödenmektedir.  İş kaybı tazminatı ödenmesi ve iş kaybı tazminatı hakkında tüm işlemler Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir.

İş Kaybı Tazminatı Alma Şartları Nelerdir?

İş kaybı tazminatı yani bilinen diğer bir adıyla ücret garanti fonu’ndan faydalanabilmek için işçinin, işverenin ödeme zorluğuna düştüğü tarihten önceki bir sene süre içerisinde aynı iş yerinde çalışmış olması gerekmektedir. Aksi halde iş kaybı tazminatı ödenmemektedir.  Bu şartları sağlayan kişiler son üç aylık ücretlerini İşsizlik Sigortası Fonu içerisinden alabilmektedirler.  Unutulmaması gereken işçilerin iş kaybı tazminatı 3 ay süre ile verilmektedir. İşçiler daha uzun sürelerde maaşlarını alamasalar bile en fazla 3 aylık maaşlarını alabilecekleri gibi bir de üst sınır konulmuştur. Günümüz rakamlarıyla üst limit aylık 10.750 TL olarak belirlenmiş olup, maaşı bu rakamın üzerinde bulunanlara yine bu miktar üzerinden ödeme yapılmaktadır.

İş Kaybı Tazminatı Nasıl Alınır?

İş kaybı tazminatı almak isteyen vatandaşlar aşağıda bulunan belgeler ile beraber herhangi bir İŞKUR şubesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

  • Aciz vesikası alınması durumunda, icra dairesinden alınan aciz vesikası veya hacze kabil mal bulunmadığına ilişkin haciz tutanağı ve işveren tarafından düzenlenen işçi alacak belgesi.
  • İflas durumunda, mahkemece verilen iflas kararı veya iflas kararının ilan edildiğini gösteren belge ve iflas dairesi veya iflas idaresi tarafından onaylanan işçi alacak belgesi.
  • İflas ertelemesi durumunda, mahkemece verilen iflasın ertelenmesi kararı veya iflasın ertelenmesinin ilan edildiğini gösteren belge ve kayyım tarafından onaylanan işçi alacak belgesi.
  • Konkordato durumunda, mahkemece verilen konkordato mühlet kararı veya konkordato mühlet kararının ilan edildiğini gösteren belge, konkordato komiseri veya konkordato tasfiye memuru tarafından onaylanan işçi alacak belgesi.

İş Kaybı Tazminatı Ne Kadardır?

Geçtiğimiz sene ücret garanti fonu içerisinden 6 bine yakın kişiye toplamda 16 milyon TL ödeme yapılmış. İşsizlik fonu içerisinde yer alan ücret garanti fonundan yapılan ödemelerin oranı %1’den bile daha düşük. Bunun en büyük sebebi ise çoğu işverenin ve işçinin iş kaybı tazminatı hakkında bilgi sahibi olmaması.

İş kaybı tazminatı, hizmet akdinin feshedildiği tarihteki günlük net asgari ücretin iki katı kadardır. Buradaki tutarın brüt değil de net asgari ücret olduğunu ayrıca belirtmek gerekir. Özürlü personellere ise ayrıcalık uygulanmış olup, özürlü personele ( ilgili kanunun öngördüğü 1. 2. ve 3. Derece) günlük net asgari ücretin dört katı iş kaybı tazminatı olarak ödenir. İş kaybı tazminatı hesaplama bu şekilde kolayca gerçekleştirilebilinir.

İş Kaybı Tazminatı Yasası’nı İncelemek İçin TIKLAYIN

Yukarıdaki bağlantıda iş kaybı tazminatı yasası hakkında, iş kaybı tazminatı nedir, iş kaybı tazminatı hesaplama, iş kaybı tazminatı ve işsizlik maaşı, iş kaybı tazminatı nasıl alınır, iş kaybı tazminatı nasıl hesaplanır, iş kaybı tazminatı ne kadardır gibi konularda detaylı bilgiler yer almaktadır. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

 


DİĞER İŞ HUKUKU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, iş hukuku konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan iş hukuku duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle