İş makineleri operatörü nedir, nasıl olunur, maaşları ne kadardır?

İçindekiler

  • İş makineleri operatörü nedir, ne demektir, ne iş yapar?
  • İş makineleri operatörü nasıl olunur?
  • İş makineleri operatörleri ne kadar kazanırlar? Maaşları ne kadardır?
  • İş makineleri operatörü arayan firmalar, iş ilanları

İş makineleri operatörü nedir, ne demektir, ne iş yapar?

İş makineleri : Yol inşaat makineleri ile benzeri tarım, sanayi, bayındırlık, milli savunma ile çeşitli kuruluşların iş ve hizmetlerinde kullanılan; iş amacına göre üzerine çeşitli ekipmanlar monte edilmiş; karayolunda insan, hayvan, yük taşımasında kullanılamayan motorlu araçlardır. Bu makineleri kullanmakla görevli kimselere de iş makineleri operatörü adı verilmektedir. Günümüzde farklı amaçlar doğrultusunda, farklı sektörlerde kullanılmakta olan çok sayıda iş makinesi bulunmaktadır. Loder, bekoloder, ekskavatör, dozer, greyder ve forklift gibi bu araçlar, taşıma, yükleme, kazma gibi işlemler için kullanılırlar.

Ülkemizde inşaat sektörünün bir hayli gelişmesinden dolayı iş makinelerini kullanmakta olan operatörler de oldukça sık aranmaktadır. Çoğu inşaat şirketi iş makinesi operatörü bulabilmek için oldukça yüksek ücretlerden ilan yayınlamaktadırlar. Sizler de iş makinesi operatörü olarak ciddi bir gelir elde edebilir ve düzenli bir iş sahibi olabilirsiniz. Peki ama iş makineleri operatörü nasıl olunur? İş makineleri operatörü olma şartları nelerdir?

İş makineleri operatörü nasıl olunur?

İş makineler, operatörü olmak için G sınıfı ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle kullanacağınız iş makinesi sınıfı seçmeniz gerekmektedir. Yani kepçe, dozer, silindir, transporter, beko loder, dozer, greyder, ekskavatör gibi çeşitli iş makinesi sınıflarından bir tanesini seçmeniz gerekmektedir. Çünkü her iş makinasının farklı bir eğitim uygulaması ve sınıfı bulunmaktadır.  Akabinde sürücü kurslarına başvurarak istediğiniz alanda eğitim alırsınız. Bu eğitim sürecinde adaylar sınava tabi tutulurlar ve başarıyla ayrılanlara operatörlük belgesi verilir.

Adaylar almış oldukları bu belge ile iş makinesini kullanma yetkisine sahip olmaktadır. Ancak kullanmış oldukları bu iş makinesini ehliyetinize işletmek isterseniz, trafik bürolarına başvuru yaparak bunu ehliyetine işletebilir.

G sınıfı sürücü belgesine sahip birisi tüm iş makinelerini kullanabilir anlamına gelmemektedir. Sadece girdiği eğitim programının ve girmiş olduğu sınavın iş makinelerini kullanır. Şayet hepsini kullanmak istiyorsa da ayrı ayrı hepsinin eğitimini almalı ve sınavına girmelidir.

İş makineleri operatörleri ne kadar kazanırlar? Maaşları ne kadardır?

İş makineleri sürücüleri, özel sektörde 3000 ile 6 bin TL arasında değişen miktarlarda maaş almaktadırlar. Özellikle son yıllarda iş makineleri operatörünün oldukça fazla aranması ile bu maaş miktarları daha da yukarıları çekilmiş durumdadırlar ve iş makineleri operatörleri bu yüksek maaşlarına rağmen kolaylıkla iş bulabilmektedirler.

İş makineleri operatörü arayan firmalar, iş ilanları

Ülkemizde çok sayıda kamu ve özel sektörde faaliyet göstermekte olan kurum ve kuruluş iş makineleri operatörü alımı yapmaktadır. Bu iş ilanlarını da sık sık www.iskur.web.tr adresimiz üzerinde yer vermekteyiz. Bu iş ilanlarına personel alımı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda iş makineleri operatörü nedir, ne kadar maaş alır, belgesi nasıl ve nereden alınır, görev tanımı, olmak istiyorum nasıl olurum, sertifikası nasıl alınır konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İŞ MAKİNELERİ OPERATÖRÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, iş makineleri operatörü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan iş makineleri operatörü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle