Sosyolog maaşları

İçindekiler

  • Sosyolog maaşları ne kadardır?
  • Sosyolog maaşları 2021
    • Devlette (kamuda) sosyolog maaşları
    • Özel sektörde sosyolog maaşları

Sosyolog maaşları ne kadardır?

Toplum yapısını ve işleyişini inceleyen, toplumların birbirleri ile ilişkileri sebebi ile ortaya çıkan olay ve olguları araştıran bilim insanlarına sosyolog denilmektedir. Sosyologlar toplumları anlamak ve ortaya çıkan veya çıkabilecek sorunlara karşı çözüm üretmek açısından oldukça önemli görevlere sahiptirler. Örneğin kadına şiddet son yıllarda artış göstermektedir. Bu durumun sebeplerini anlamak ve çözüm yolu üretmek sosyologların görevleri arasında yer almaktadır. Sosyolog mesleği hakkında detaylı bilgilere Sosyolog Nasıl Olunur yazımızdan ulaşabilirsiniz. Sosyolog mesleği hakkında merak edilen konuların başında ise sosyologların kamuda veya özel sektörde ne kadar maaş aldıkları geliyor. Peki sosyologlar ne kadar kazanıyorlar?

Sosyolog maaşları 2021

Sosyologlar KPSS sınavına katılarak memur olabilecekleri gibi özel sektörde de istihdam edilebilirler. Kamuda TÜİK, halk eğitim merkezleri, hastaneler, belediyeler, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi çok sayıda kurum ve kuruluşta çalışma imkanına sahiptirler. Elde etmiş oldukları maaşları çalışma alanlarına göre farklılık göstermektedir.

Devlette (kamuda) sosyolog maaşları

Kamuda işe yeni başlayan bir sosyolog 5100 TL maaş almaktadır. Bu maaş aile yardımı, çocuk yardımı gibi ek ödemeler ve derece kademe durumuna göre iyileştirmelerle birlikte 6000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Özel sektörde sosyolog maaşları

Sosyologlar kamuda olduğu kadar özel sektörde de istihdam edilebilirler. Ancak özel sektörde istihdam rakamları daha düşüktür. Özel sektörde çalışma imkanına sahip sosyologlar kamuya nazaran daha düşük maaşlar alırlar. Özel sektörde işe yeni başlayan bir sosyolog 2500 TL civarında bir maaş elde etmektedir. Vermiş olduğumuz rakamlar ortalama maaşlardır.

Bu yazımızda sosyoloji bölümü mezunu maaşları, sosyoloji mesleği maaşları ile sosyologlar ne kadar maaş alır hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SOSYOLOG HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, sosyolog konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan sosyolog duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle