E-Devlet Giriş

e-devlet girişi nasıl yapılır? e-devlet

E-Devlet elektronik ortamda verilen kamu hizmetlerinin tek bir çatı altında toplanmasıyla oluşturulmuş sistemin adıdır. E-Devlet sistemi bütün kamu hizmetlerinin vatandaşa eksiksiz ve hızlı olarak sunulması için oluşturulmuştur. E-Devlet sayesine önceden uzun kuyruklar bekleyerek gerçekleştirdiğimiz bir çok kamu hizmetini internetten kolaylıkla gerçekleştirebilmekteyiz. Bu yazımızda e-devlet girişi nasıl yapılır, e-devlet kapısına giriş yapma gibi konulara değineceğiz.

İçindekiler

  • E-Devlet Girişi Nasıl Yapılır?
  • E-Devlet Girişi Yapamıyorum, Ne Yapmalıyım?

E-Devlet Girişi Nasıl Yapılır?

E-Devlet girişi yapmanın bir kaç yolu vardır. Bunlar e-devlet şifresi ile, mobil ve elektronik imza ile e-devlet girişi yapmak olarak sıralanabilir. Şimdi bunlarla nasıl e-devlet girişi yapabileceğimize bakalım. Öncelikle BURADAN e-devlet kapısına ulaşıyoruz ve üç seçenekten bir tanesini seçiyoruz.

E-Devlet Şifresiyle Giriş Yapmak  :E-Devlet girişi seçeneklerinden birisi olan E-Devlet şifresi ile giriş yapmak oldukça basit bir işlemdir. Öncelikle herhangi bir PTT şubesinden 2 tl karşılığından bir şifre almamız gerekmektedir. Daha sonra bu şifre ve T.C. kimlik numaranız ile sisteme kolaylıkla giriş sağlayabilirsiniz. E-Devlet şifrenizle E-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra sizden güvenlik için yeni bir şifre girmeniz istenecektir. Daha sonraki girişlerimizi bu yeni aldığımız şifre ile gerçekleştireceksiniz.

Mobil İmza İle Giriş Yapmak : Mobil imza Turkcell, Vodafone, Avea gibi GSM operatörleri tarafından sunulan bir hizmettir. Mobil imza kullanarak da E-Devlet girişi yapılabilir. Mobil imza ıslak imzaya eşdeğerdir ve bayiliklerden temin edilebilir. Mobil imza kullanmak için operatörünüze her ay belirlenmiş bir ücreti ödemeniz gerekir.

Elektronik İmza İle Giriş Yapmak : Bu girişi sadece belirli özel şirketler sunmaktadır. Bunun için bu şirketlerden bir E-İmza satın aldıktan sonra bu yöntemle E-Devlet girişi yapabilmektesiniz.

Yukarıda belirttiğimiz E-Devlet şifresi, mobil imza ve elektronik imza ile E-Devlet kapısına giriş yapabilmekteyiz. E-Devlet kapısı üzerinden SSK sorgulama, emekli maaşı hesaplama, hizmet dökümü alma, evrak takibi, borç sorgulama gibi bir çok konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

E-Devlet Girişi Yapamıyorum, Ne Yapmalıyım?

E-Devlet’e bazen sistemsel hatalar bazen de kullanıcı hataları sebebi ile giriş yapılamamaktadır. Şayet almış olduğunuz hatayı yorum bölümümüzden dile getirirseniz bu konu hakkında detaylı olarak yardımcı olabiliriz. Bu yazımızda E-Devlet’e nasıl girilir hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER E-DEVLET HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, e-devlet konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan e-devlet duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle