Geri Kabul Anlaşması Nedir? Ne Demektir?

İçindekiler

  • Geri Kabul Anlaşması Nedir?
  • Türkiye’nin Hangi Ülkeler İle Geri Kabul Anlaşması Vardır?
  • Türkiye’nin Anlaşmayı Fesih Hakkı var Mı?

Geri Kabul Anlaşması Nedir?

Geri kabul anlaşması, Avrupa Birliğinin yaşadığı yasa dışı göçü engellemek için yürürlüğe koyduğu bir anlaşmadır. Avrupa Birliği, geri kabul anlaşmasını imzalayan ülkelerden gelen yasa dışı göçmenleri ülkelerine iade etmektedir.  Türkiye, yasa dışı göç sorununda bir kaynak ülke olmaktan ziyade, bir transit ülke konumundadır. Bu durumda ortaya ülkemiz açısından bir sıkıntı çıkmaktadır. Çünkü bize geri gönderilen yasa dışı göçmenler, bizim ülkemizin vatandaşları olmayabilir. Bu sebepten dolayı da bu vatandaşların ülkelerine gönderilmeleri gerekir. Ancak bu vatandaşların ülkelerine iade edilebilmeleri için, ülkemizin de diğer ülkeler ile geri kabul anlaşması imzalamış olması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı Türkiye uzun yıllar geri kabul anlaşmasını imzalamaya yanaşmamıştır.

Türkiye’nin Hangi Ülkeler İle Geri Kabul Anlaşması Vardır?

Ülkemiz Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra Suriye, Kırgızistan, Yunanistan, Romanya, Ukrayna, Pakistan, Nijerya, Rusya, Yemen, Bosna Hersek, Moldova, Belarus ve Karadağ ile de ikili geri kabul anlaşması imzalamıştır.

Türkiye’nin Anlaşmayı Fesih Hakkı var Mı?

Evet. Anlaşma uygulamaya başlamasının ardından ülkemiz yasa dışı göçmenlerin geri kabullerini almaya başladı. Ancak vize muafiyeti konusunda ilerleme yaşanmaması durumunda ülkemiz geri kabul anlaşmasını fesih edebilecek.

Uzmanların çoğu geri kabul anlaşması imzalanmasından huzursuz durumdadır. Anlaşma metninde yer bulan “Türkiye’nin üçüncü ülke vatandaşları olan kaçakları kabul etmesi gerektiği” maddesi, Türkiye’nin AB için bir karakol görevi yapacağı yorumlarına sebep oldu.


DİĞER GERİ KABUL ANLAŞMASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, geri kabul anlaşması konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan geri kabul anlaşması duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle