Hakkımda Açılmış Dava Dosyası Var Mı? Nasıl Öğrenirim?

Ülkemizde son yıllarda yaşanan işsizlik sorunları sebebiyle maddi yada manevi olarak bir çok vatandaşımız bir çöküntü içerisinde. Bu ekonomik sıkıntılar yüzünden bir çok borç ödenemez hale gelmiştir.  Bu durumda karşı taraf yani alacaklı şahıs ya da kurumlar da haklı olarak alacaklarının temini için soluğu mahkeme salonlarında alabiliyorlar. Böyle bir durumda mahkeme celbi size iletilir. Ancak telefonunuzu ya da adresinizi değiştirmiş olma durumunuzda bu dava sürecinden haberdar olmayabilirsiniz. Kendinizi savunma fırsatı bile bulamadan dava sonuçlanmış olabilir. Bu durumları yaşamamak için bir çok farklı şekilde öğrenebileceğiniz “hakkımda açılmış dava var mı?” sorgulamasını ara ara yapmanızı www.iskur.web.tr olarak tavsiye etmekteyiz.

İçindekiler

  • Hakkımda Açılmış Herhangi Bir Dava Var Mı?
  • E-Devlet Şifresi İle Hakkımda Açılmış Dava Dosyası Var Mı Öğrenme
  • UYAP HAKKIMDA AÇILMIŞ DAVA VAR MI SORGULAMA

Hakkımda Açılmış Herhangi Bir Dava Var Mı?

Hakkımda açılmış dava var mı, nasıl öğrenirim?” sorusunun iki farklı şekilde çözümü bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi 2008 yılında hayatımıza giren ve artık bir çok işlemimizi kolaylıklar uzun kuyruklar beklemeden halletmemize olanak tanıyan E-Devlet Kapısı. Hakkımda açılmış icra takibi var mı öğrenmenin diğer yolu ise Ulusal Yargı Ağı Projesi yani kısa ve bilinen adıyla UYAP. İki farklı yol ile de herhangi bir davaya müdahil olup olmadığınızı online olarak internet üzerinden T.C. kimlik numarası ile öğrenebilirsiniz. Peki ama nasıl ?

E-Devlet Şifresi İle Hakkımda Açılmış Dava Dosyası Var Mı Öğrenme

Teknolojinin gelişmesiyle beraber ve e-devlet kapısının hayatımıza girmesinden sonra daha önceleri sıra bekleyerek saatlerce zaman öldürdüğümüz işlemlerimizi, sorgulamalarımızı artık bilgisayar başında sadece E-Devlet Şifresi ve T.C. kimlik no ile dakikalar içerisinde gerçekleştiriyoruz. Bu sisteme entegre olan son sorgulamalardan bir tanesi ise E-Devlet hakkımda açılmış dava dosyası var mı sorgulama aracı. Uyap alt yapısı kullanılarak vatandaşlara verilen hizmet neticesinde şifreniz ve kimlik numaranız ile aşağıdaki bağlantıya tıklayarak hakkımda açılmış dava var mı öğrenebilirsiniz. Dava bilgileri, davacı bilgilere, dosyanın açılış tarihi gibi çeşitli bilgileri de bu sayede görebilmektesiniz.

E-Devlet Kapısı İle Hakkımda Açılmış Dava Dosyası Var Mı Sorgulamak için TIKLAYINIZ

Şayet açılmış olan sayfada adınıza dava yok ise “Adınıza açılmış ya da müdahil olduğunuz bir dava kaydı bulunamamıştır.” şeklinde bir ibare ile karşılaşırsınız. Ancak hakkınızda açılan bir dava dosyası var ise bu davanın detaylarına ulaşabilirsiniz. Davanın ne zaman görüleceği veya görüldüğü, atanan avukat, hangi mahkemede görüleceği gibi detaylı bilgilere ulaşmanız mümkündür.

UYAP HAKKIMDA AÇILMIŞ DAVA VAR MI SORGULAMA

UYAP vatandaşlık portalına giriş yapmak için üç farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi E-Devlet Şifresi ve T.C. kimlik numarası ile UYAP vatandaşlık portalına giriş yapmak, diğeri E-İmza ile ve son yol da mobil e-imza ile. Bu üç farklı yoldan herhangi birisini kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra BURADAN kolaylıkla hakkımda açılmış dava var mı öğrenebilir, ya da herhangi bir dava dosyası hakkında çeşitli bilgiler elde edebilirsiniz.

NOT : UYAP üzerinden dosya numarası ile önceden yapmakta olduğunuz sorgulamalar artık tamamen kaldırılmış durumdadır. Artık sadece E-Devlet sistemini kullanarak bu sorgulamaları yapmaktayız. Şayet bir şifreniz bulunmuyorsa da size en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifrenizi alabilir ve kimlik bilgileriniz ile sisteme girerek sorgulama yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ : Hakkınızda açılmış dava var mı sorgulama yapmak istediğinizde karşınıza bazen bir çok güvenilir olmayan adres çıkmaktadır. Bu yazımızda anlattıklarımız tamamen ücretsiz olup devletin resmi kurumlarına yönlendirilerek konu oluşturulmuştur. Ancak bazı işgüzarlar 118 70 gibi telefonla öğrenme yolunu önermektedirler. Bu şekilde yapacağınız herhangi bir sorgulama işlemi için bazen 30-40 Tl’lere varan ek faturalar hesabınıza yansıtılmaktadır. Lütfen bunlara ve güvenilir olmayan bağlantılardan elde ettiğiniz bilgilere itimat etmeyiniz. Bu yazımızda hakkımda açılan davayı nereden öğrenebilirim konusunda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HUKUK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, hukuk konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan hukuk duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle