Kira Gelir Beyanı Son Gün Ne Zaman?

İçindekiler

  • Kira Gelir Beyanı Vermek İçin Son Gün Ne Zaman?
  • GİB.GOV.TR Kira Gelir Beyanı Verme

Kira Gelir Beyanı Vermek İçin Son Gün Ne Zaman?

Kira geliri elde eden vatandaşlar için Mart ayı büyük önem arz ediyor. Bunun sebebi Mart ayında kira geliri elde edenlerin gelirlerinin vergisini hesaplamaları gerekmektedir. Daha birkaç sene öncesine kadar kira gelir beyanı vergisini hesaplatmak için vergi dairelerine gitmek gerekmekte ve uzun kuyruklarla uğraşılmaktaydı. Ancak bu işlem artık elektronik ortamda çok rahat bir biçimde gerçekleştiriliyor. Kira geliri verme süresini geçirir ve beyanname vermezseniz çeşitli zararlarla karşılaşıyorsunuz.

Öncelikle unutulmaması gereken bir nokta kira geliriniz ne kadar olursa olsun,  kira gelirinden kazandığınız rakamın 3 bin 600 lirası istisna kabul edilmektedir ve bu rakamın vergisi alınmaz. Bunun yanında ev için yapmış olduğunuz onarım, su, elektrik hatta bazen eğitim ve sağlık gibi harcamalarınızı bile kira gelirinizden düşebilir ve vergide tasarruf edebilirsiniz. Ancak kira geliri beyanı vermek için son tarih 25 Mart 2021. Bu tarihe kadar internet üzerinden yada vergi dairelerinden kira gelirinde beyannamesinde bulunmazsanız, 3.600 TL istisnai tutarı kaybedersiniz. Yani bu rakam da vergiden sayılır ve zarar etmiş olursunuz. Tabi sadece bununla da kalmayıp bunun üstüne bir de gecikme cezası eklenir ve ödeyeceğiniz miktar oldukça yükselir. Bu sebepten dolayı kira geliri verme süresi içerisinde son tarihe kadar kira gelir beyanında bulunmanızda yarar var.

GİB.GOV.TR Kira Gelir Beyanı Verme

İnternet ortamında kira gelir beyanı verebilmeniz artık mümkün. Öncelikle https://intvd.gib.gov.tr/hazirbeyan/ adresine girerek “sisteme giriş” butonuna tıklayın. Daha sonra T.C. kimlik numaranız ile sisteme giriş yapmanızın ardından beyanname doldur ekranına giderek burada sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurun. Bu bölümde sizden ayrıca kira geliriniz ve konutunuzla ilgili çeşitli bilgiler de istenmektedir. Bu bölümde ne kadar kira geliri elde ettiğinizi beyan etmeniz gerekmektedir. Şayet geçmiş yıllarda aynı konut yada aynı iş yeri üzerinden elde ettiğiniz kira geliri bulunuyorsa bu bilgileri de sisteme girmeniz gerekmektedir. Sistem otomatik olarak götürü yöntemini seçer ve %25 indirim yaparak vermeniz gereken kira geliri vergisini hesaplar.

Kira gelir beyannamesi ne zaman verilir, kira gelir beyanı verme tarihleri, kira gelir beyanı son tarihi, kira gelir vergisi son gün ne zaman gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KİRA GELİR BEYANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, kira gelir beyanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan kira gelir beyanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle