Bağımlı nüfus oranı nedir, nasıl belirlenir?

İçindekiler

  • Bağımlı Nüfus Nedir? Özellikleri Nelerdir?
  • Bağımlı Nüfus Oranı Nasıl Belirlenir?
  • Bağımlı Nüfus Oranı Hangi Ülkelerde Fazladır?

Bağımlı Nüfus Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bir ülkede yer alan nüfusun yaş, çalışan ve çalışmayan olarak ayrılan nüfusun gereksinimlerini her türlü karşılamakla yükümlü olan nüfus türüne bağımlı nüfus denmektedir. Bir hükümette bağımlı nüfusun çok olup insanların fazla olması ekonomi konusunda bir sürü problemlerin meydana gelmesine sebebiyet verir. Bu sebeple popülasyonun yaş kategorilerine göre belirlenip ayrılması, bireylerin gereksinimlerini ve sosyal statülerini ölçme konusunda epey ehemmiyet taşımaktadır.

Genel olarak az gelişen veya ekonomik gücünün de hala iyi olmadığı devletlerde genç ve çocuk nüfus oranı yüksek olmakla beraber yaşlı nüfus oranı ise daha düşüktür. Yaşlı ve çocuk nüfus oranı bağımlı olan nüfusu oluşturmaktadır. 15 ile 65 yaş aralığında bulunan nüfus üretici nüfus olmanın yanı sıra bağımlı olan nüfusa bakmak zorunluluğu bulunmaktadır. Bu hal böyle olunca nüfusa bağlı olarak mevduatların da yükselmesine sebebiyet vermektedir. Okul yaşına gelmiş olan nüfus tüketici konumunda olurken üretici nüfusa büyük ölçüde sorumluluk düşmekte ve yük olmaktadır.

Büyük gelişen devletlerde yeni bebeklerin doğum oranı düşük olmasının yanı sıra çocuk yani genç nüfus oranı da düşük olmaktadır. Bununla beraber yaşlı ve üretici popülasyon oranı da orantılı şekilde yüksek olmaktadır. Bu devletlerde çalışan olgun olan yani üretici popülasyon çok olduğundan dolayı bağımlı olan popülasyon oranı da ona göre düşmektedir.

Bağımlı Nüfus Oranı Nasıl Belirlenir?

İnsan nüfusunun bağımlı nüfus oranı nüfus bilimi hakkında araştırırken nüfusun; cinsiyeti, yaşı, göçler, doğumlar, yerleşim yeri ve ölümlere nazaran analizlerini cinslerine göre incelenmektedir. Özellikle yaş kategorilerine ayırarak bağımlı nüfus oranı belirlenmektedir. Çeşitli cinslere göre ayırma yaparken genç nüfus, üretken ve yanlış nüfus olarak ana 3 gruba ayrıldığını da hatırlatalım. Bu nüfuslar;

  • Genç nüfus 0 ile 14 yaş arası gruba denmektedir.
  • 15 ile 64 yaş arası grubuna üretken nüfus denmektedir.
  • 65 yaş ve üstüne ise yaşlı nüfus grubu denmektedir.

Bu gruplar içerisinde genç nüfusun bağımlılık oranı sayısının bulunması için üretken nüfusunun sayısına bölünmesi ile bulunmaktadır. Aynı şekilde yaşlı nüfusunun bağımlılık oran sayısı bulunması için yine üretken nüfus bağımlı oran sayısına bölünmesi ile bulunmaktadır. Bu bağımlılık nüfuslarının toplamını bulabilmek için genç ile yaşlı bağımlılık nüfus oranları toplanır. Daha sonra üretken olan bağımlı nüfus sayısına bölünerek toplam bağımlı nüfus oranı belirlenmiş olur.

Bağımlı Nüfus Oranı Hangi Ülkelerde Fazladır?

Gelişmiş ülkelerde doğum oranı az olduğu için çocuk nüfus oranı az, olgun ve yaşlı nüfus oranı yüksektir. Bu ülkelerde üretici yani çalışan nüfus fazla olduğu için bağımlı nüfus oranı düşüktür. Tam tersi de gelişmemiş ya da az gelişmiş olan ülkelerde bağımlı nüfus oranı daha fazladır. Bu yazımızda bağımlı nüfus oranı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BAĞIMLI NÜFUS ORANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, bağımlı nüfus oranı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan bağımlı nüfus oranı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle