Bandrol nedir, ne demektir, ne işe yarar?

İçindekiler

  • Bandrol nedir, ne demektir?
  • Bandrol ne işe yarar?

Bandrol nedir, ne demektir?

Bandrol; vergilendirme ve telif haklarıyla ilgili olan bir uygulamadır. Bandrollü olarak satılan eşyalar için ya eser veya fikir sahibi gelir elde etmektedir ya da devlet tarafından vergi alınmakta olduğunu belirtir. Fikir ve eser ile ilgili bandrol mevcut ise satın alınan eşya ya da eserden telif hakkı sahibi gelir elde etmektedir. Bandrol satılan ürünün denetimli ve kontrollü olduğunu belirtir. Bandrolsüz ürünler için kaçak ya da korsan ürün olduğu bilinmesi gerekmektedir ve bandrollü olan ürünleri bandrolsüz olarak satmak suç olarak belirtilmiştir.

Bandrol olmayan bir ürünün olması bu ürünün fikir ya da eser sahibinin haberi olmadan hiçbir denetim ya da kontrol olmadan üretildiğinin ve satıldığına işarettir. Bandroller aynı zamanda güvenlik içinde kullanılmaktadır. Kapalı olarak satılan ürünlerin ilk olarak sizin tarafınızdan açıldığını bilmeniz için kapaklarına ya da açma yerlerine bandrol koyulur. Bandroller özel olarak yapıldığı ve tahrip edildiğinde tekrar eski haline dönmediği için güvenilirlik sağlamaktadır.

Bandrol ne işe yarar?

Bandroller fikir ve sanat eserlerinin telifli olduğunu belirtmek için kullanılmalarının yanı sıra güvenlik ve denetim amacı ile de kullanılmaktadırlar. Kapalı kutularda ve güvenlikli saklanması gereken ürünlerde de bandroller kullanılmaktadır. Kapalı şişelerde satılan ürünlerin kapakları açıldığında bandrolleri tahrip olacağı için daha önceden açılmış aldığı alan kişi tarafından anlaşılır hale gelecektir. Bu şekilde satılan ürünler tüketiciler tarafından tercih edilmemelidir.

Bu yazımızda bandrol hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BANDROL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, bandrol konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan bandrol duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle