Banka servis görevlisi nedir, ne iş yapar, maaşları ne kadardır?

Başta kamu bankaları olmak üzere bir çok banka tarafından yayımlanan ilanlarda servis görevlisi alımı tanımı ile sıkça karşılaşmaktayız. Peki kimdir bu servis görevlisi, ne iş yaparlar, ne kadar maaş alırlar?

İçindekiler

  • Servis Görevlisi Nedir?
  • Banka Servis Görevlisi Ne Kadar Maaş Alır?
  • Servis Görevlisi Ne İş Yapar?

Servis Görevlisi Nedir?

Bankaların yayınladıkları servis görevlisi alımı ilanlarında başvuru şartı olarak lisans mezunu olma şartını görmekteyiz. Bu kadrolar her geçen gün artmakta ve iş bekleyen vatandaşlara umut ışığı olmaktadır.

Servis görevlisi kısaca bankanın tüm pozisyonlarında görev alan kişiler için kullandığımız bir tanımdır. Fakat operasyon ve pazarlama alanlarında uzmanlaşmak tamamen sizlerin elinde olan bir durum. Zamanla uzmanlığınızı tamamlayıp gelirlerinizi katlayabilirsiniz.

Banka Servis Görevlisi Ne Kadar Maaş Alır?

Kamu bankalarını baz alacak olursak, servis görevlisi maaşları 2200 ile 2800 TL arasında değişmektedir. Tabi bu işe yeni giren bir servis görevlisinin aldığı maaştır. Bunu süreç içerisinde arttırmak da yine çalışanların elinde olan bir durumdur.  Ayrıca ikramiyeler, pazarlama primi, yemek, yol gibi ek ödemeler de bu maaşa eklendiğinde çok daha yüksek meblağlar ortaya çıkmaktadır.

Ziraat Bankası Servis Görevlisi Maaşı

Brüt 2500 TL maaş + 3 ayda 1 maaş ikramiye + senede 2 maaş temettü

Halk Bankası Servis Görevlisi Maaşı

Brüt 2500 TL maaş + Prim + 4 maaş ikramiye + yemek

Halk Bankası’nda ikramiyeler Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında bir maaş olarak verilmektedir.

Servis Görevlisi Ne İş Yapar?

Servis görevlisi banka ürünlerinin operasyonunu, tanıtım ve satış işlemlerini yürütmekle görevli personeldir.  İhtiyaç doğrultusunda yönlendirildikleri için bankada bulunan iş olanaklarından bir çoğunu yerine getirirler. Fakat operasyon ve krediler servislerinden bir tanesinde uzmanlaşabilirler.  Bu alımda dikkat edilecek bir nokta; sınav ilanında 1 yıl bankoda çalıştıktan sonra denilmekte olup, pozisyon olarak MİA, MİY, operasyon asistanı olabilirsiniz.

Servis görevlisi operasyon ve pazarlama olarak iki farklı departmanda çalışmaktadırlar.

Operasyon Birimi: Evrak kayıt, kredi kullandırma gibi işlerle uğraşır.

Pazarlama Birimi: Kredilerin ve banka ürünlerinin satışıyla görevlendirilmişlerdir.

Kariyer yapmak isteyen çalışanlar için pazarlama daha iyi bir tercih olmaktadır.  Ancak her pazarlamacının aynı zamanda operasyonel anlamda da iyi olması gerekmektedir. Bu  anlamda ilk çalışacağınız birim olarak olan gişe görevlisi olmak size çok şey katacaktır.

Çalışma saatleri sabah 09’den akşam 18’e kadardır.  Ancak işten çıkış saatleri genellikle daha geç olmaktadır.

İşe girerken imzalanan sözleşmede genellikle çıkış tazminatı eklenmektedir. Yani istifa durumunuzda 10.000 TL’lik bir taahhütname imzalanır. Ancak banka sadece eğitim masrafını talep edebilir. Bu sebepten dolayı bu rakam 3000– 4.000 TL arası değişir. Bahsi geçen ilk rakam tamamen göz korkutma olarak adlandırılabilir.

İngilizce bilmeniz şubelerde işe yaramasa da ticareti şubeler ithalat ve ihracat gibi işler yaptığından İngilizce gerekli olmaktadır. YDS puanı 60 ve üzeri olan çalışanlar 400-600 TL arası yabancı dil tazminatı da alırlar. Bu yazımızda servis görevlisi maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SERVİS GÖREVLİSİ İLANLARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, servis görevlisi ilanları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan servis görevlisi ilanları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle