Başbakanlık bursu ile KYK bursu aynı şey midir?

Başbakanlık Bursu, üniversite öğrencilerine maddi ihtiyaçlarını karşılamaları adına karşılıksız olarak verilmekte olan bir burs türüdür. Bu bursun alınabilmesi için üniversite sınavına girmeden önce burs veya kredi istiyor seçeneğinin imzalanmış olması gerekmektedir. Başbakanlık Bursu, kişilerin YGS ve LYS’deki başarılarının yanında özellikle maddi durumu iyi olmayan veya aile fertlerinden anne veya babasını kaybetmiş olanlara öncelikli olarak verilmektedir. Bu burs öğrencinin normal eğitim süresi boyunca yani 4 senelik bir fakültede eğitim alıyorsanız 8 dönem boyunca verilmektedir. Her ayın 7’sinde burs hesabınıza yatırılır.

Başbakanlık bursunu lisans veya ön lisans öğrencileri alabilmektedir. Öğrenci üniversitede başarısız olduğu veya sınıf tekrarı yaptığı takdirde bursu kesilebilir. İstenirse bu burs öğrenim kredisine çevrilebilir. Öğrenim kredisi hakkında detaylı bilgilere öğrenim kredisi nedir yazımızda anlattık. Diğer burslarda olduğu gibi bu bursu geri ödemezsiniz.

Başbakanlık Bursu ile KYK bursu aynı şey mi?

Asıl olarak başbakanlık bursu diye bir şey bulunmamaktadır. Başbakanlık bursu KYK tarafından verilmekte olan karşılıksız bir burstur ve bunun adına halk arasında başbakanlık bursu denilmektedir. Bu sebepten dolayı başbakanlık bursu hakkında detaylı bilgilere KYK Bursu haberimizden ulaşabilirsiniz. İlgili bağlantıda bu bursa nasıl başvuru yapacağınızı, bursun kimlere verilip, kimlere verilmeyeceğini ve bursun kesilme sebepleri gibi detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi ise yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BAŞBAKANLIK BURSU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, başbakanlık bursu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan başbakanlık bursu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle