Çevre kirliliği nedir, nedenleri nelerdir?

İçindekiler

 • Çevre kirliliği nedir, nedenleri nelerdir?
 • Çevre kirliliğini önlemek için ne yapılır?

Çevre kirliliği nedir, nedenleri nelerdir?

Çevre kirliliği, adından da anlayacağınız üzere çevrenin kirlenmesi sonucu oluşan durumdur. Çevre kirliliği, insanların yaşadıkları çevreyi, doğayı, doğal kaynakları ve doğal dengeyi bozacak şekilde yanlış kullanıp kirletmesine denmektedir. Ekosisteme zarar veren zararlı gazlar, çöpler, doğayı kirleten her unsur çevre kirliliği içerisinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra düzensiz kentleşme, atık su ve daha birçok kirlilik de çevreyi kirleten unsurlardandır. Genel olarak çevre kirliliği;

 • Hava Kirliliği: Atmosferde yani havada meydana gelen toz, duman, gaz, koku, parfüm, deodorant ve daha birçok kirli gazların sonucunda hava kirliliği meydana gelmektedir. Hava kirliliği sonucu ozon tabakası gittikçe zayıflamakta ve küresel ısınma gibi çeşitli afetlere yol açmaktadır.
 • Su Kirliliği: Kirli ve zararlı atıkların su ile karışarak meydana getirdiği kirlilikten ötürü olmaktadır. Okyanuslara atılan pet şişeler ve çöpler, nehirlere ve göllere atılan çöpler gibi hem su kirliliği oluşturmakla beraber hem de suda yaşayan canlıların hayatlarını riske atarak birçok canlının ölmesine sebebiyet vermektedir.
 • Toprak Kirliliği: Çöplerin, atıkların, kimyasal maddelerin diğer pisliklerin toprak ile karışarak kirlenmesi sonucu ile meydana gelir. Toprağı kirleten ayrıca hava ve suyu da kirleten atıklardır. Örneğin hava ile karışan zehirli gazlar yağmur ile temizlenirken toprak için asit yağmuruna dönüşür ve toprak kirliliği yaşanır. Bu gibi örnekler çok olurken toprak kirliliği en çok yaşanılan kirliliktir.
 • Radyoaktif Kirlilik: Radyoaktif kirlilik, elektronik cihazların yaydığı manyetik alanlardan oluşmaktadır. Bu kirlilik ayrıca su, toprak, hava ve canlılara ayrıca zarar verdiği için en tehlikeli kirlilik olarak bilinmektedir.
 • Gürültü Kirliliği: En sık rastlanan kirliliklerden bir tanesi de gürültü kirliliğidir. Yüksek müzik sesi, toplulukların sesi, araba ve diğer araçların sesi gibi çeşitli seslerden ötürü gürültü kirliliği meydana gelmektedir. Çok az kişi bilir ancak gürültü kirliliği de sağlığa zarar veren kirliliklerden bir tanesidir.
 • Işık Kirliliği: Işık kirliliği, lazer gibi tehlikeli ışınların yaydığı enerji ve gereksiz yere açık olan ışıklar yüzünden meydana gelen kirliliktir. Sokaklarda bulunan aşırı aydınlatmalar bazen diğer canlılar için zararlıdır. Bunun örneğini yeni doğmuş deniz kaplumbağası olarak verebiliriz. Deniz kaplumbağaları gece doğarlar. Doğduklarında ise Ay ışığından aldıkları enerji ve ışık ile güçlenirler ki sokak lambaları yüzünden bu çok zor oluyor ve çoğu zaman bu canlılar daha doğarken hayatlarını kaybedebiliyorlar.

Bu gibi çevre kirlilikleri sadece insanlığa ve doğaya değil diğer canlılar için de zararlı olduğu için her birlikte olup yaşadığımız dünyaya sahip çıkmalı ve daha iyi bakmalıyız. Peki, çevremize daha iyi bakmak, kirletmemek ve duyarlı olabilmek için neler yapmalıyız?

Çevre kirliliğini önlemek için ne yapılır?

 • Öncelikle biriken çöpleri ve atıkları sadece çöp kutularına, geri dönüşüm olan atıkları ise geri dönüşüm çöp kutularına yani kumbaralara atmak gerekiyor. Bu sadece geri dönüşümden de faydalanarak doğayı koruyabiliriz.
 • Gereksiz ve kısa yollar için araç kullanmak yerine yürümeli ve kendimiz için de sağlıklı olanı yapmalıyız. Aksi halde gereksiz yere çalışan araçların çıkardığı hava ve gürültülü kirliliği yüzünden çevremiz kirleniyor.
 • Ambalajlı ürünler alırken geri dönüşümleri ürünleri almalı ve işimiz bitince bunları geri dönüşüm kumbaralarına atmalıyız.
 • Alışveriş yaparken bol bol plastik poşet almak yerine az almak daha iyi olacaktır.
 • Evlerde ve iş yerlerinde elektrik kullanırken daha bilinçli ve tasarruflu kullanmalıyız.
 • Banyo, tuvalet ve mutfaklarda kullandığımız suları daha bilinçli bir şekilde kullanmalıyız.
 • Evimizde ya da başka bir yerde kesinlikle ozon tabakasına zarar verecek kimyasal ürünlerden uzak durmalıyız.
 • Çevreyi kirletmemeli ve kirletenleri de iyi bir şekilde uyarmalıyız.

Bunlar gibi daha birçok şekilde çevre kirliliğine engel olabilir ve daha iyi bir çevremiz olabilir. Dünyamız sağlıklı olursa bizler daha sağlıklı olabilir ve hava kirliliği olmadığı zaman ayrıca temiz hava alarak daha sağlıklı nefes alabiliriz. Su kirliliği olmaz ise ciltlerimiz zarar görmez. Bu şekilde bütün kirli ve zararlı ürünlerden uzak durarak çevremize, dünyamıza ve özellikle kendimize iyi bakarak bir nebze de olsa yardımcı olabilir ve çevremizi de uyararak daha iyi bir şekilde dünyamıza sahip çıkabilir ve bakabiliriz. Çevre kirliliğinden sakınalım ve kirletenleri de mutlaka uyaralım.


DİĞER ÇEVRE KİRLİLİĞİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, çevre kirliliği konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan çevre kirliliği duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle