Dekont nedir, ne işe yarar?

İçindekiler

  • Dekont nedir, ne işe yarar?
  • Dekont ile makbuz arasındaki farklar nelerdir?

Dekont nedir, ne işe yarar?

Dekont, bankalarda müşterilerin ödeme yaptığı ya da farklı işlemler ile aldığı nüshaya, fişe denmektedir. Dekont kelime anlamı olarak hesap belgesi olarak bilinmektedir. Kapatılmış olan bir hesaptan yapılan indirmeye ve bu indirimler sonucu alacak verecek sonucunu göstermeye yarayan bir çeşit fiş, makbuz tarzında kağıt parçasına dekont denmektedir.

Bankalara para yatırdığınıza dair bir kanıt ya da belge olarak işlev gören dekont, birçok konuda işe yaramaktadır. Bir yere ödeme yapacağınız zaman ödeme yaptığınıza dair kanıt olarak dekont gösterilebilir. Devlet dairelerine, üniversite harçları, sınav harçları ya da kredi bursları gibi çeşitli ödemeleri bankaya yaptıktan sonra aldığınız dekontu kurumlara göstererek ödediğinizi kanıtlamış olursunuz. Aksi halde kanıt olmadan hiç kimse inanmadığı gibi ödemediğinize dair bir dava vs. gibi yasal durum olursa yine dekontları kullanarak kanıtlayabilirsiniz. Kısacası dekontlar yaptığınız bir işlemin ne olduğunu ve ne kadar olduğunu belirtmeye, göstermeye yaramaktadır.

Dekont ile makbuz arasındaki farklar nelerdir?

Makbuz, bir yerden satın aldığınız ürünü ya da bir şeyin teslimi yaptığınız zaman bu işlemin resmiyet kazanması adına kesilen fatura tarzı bir kağıt parçasına denmektedir. Makbuzların resmiyet kazanması için anlaşmalı matbaalardan ya da noterden onaylı olması gerekmektedir. Makbuzun üzerinden alıcı ve satıcı isimleri belirtilirken fatura tutarı da bilinmektedir.

Bu anlamda dekont, sadece banka gibi yerlerde yaptığınız ödeme sonucu kanıt olarak gösterebileceğiniz bir kağıt olurken, makbuz ise banka dışındaki bütün kurumların ürün ya da bir şeyi teslim etme, alma işinin resmi bir şekilde olduğunu gösteren bir kağıttır. Dekont ile makbuz arasındaki farklar bir tanesini sadece bankalar kullanabilirken, diğerini ise banka dışında kurumlar, firmalar ya da benzeri kuruluşlar bir ürünü ya da bir şeyi teslim ettiğine dair resmi bir şekilde gösterdiği belgedir. Dekontta olduğu gibi makbuzda kanıt olarak kullanılabilmektedir.


DİĞER DEKONT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, dekont konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan dekont duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle