Devlet okullarında kayıt parası var mı, yasal mı?

Eylül ayında başlayan okullarda genellikle sık sık sorulardan bir tanesi de; devlet okullarında kayıt parası var mı sorusudur. Eğitimin sık sık dile gelerek ücretsiz olduğu beyan edilmesi müdür ve öğretmenler tarafından tam olarak idrak edilememektedir.

Şuan Milli Eğitim Bakanlığı görevinde bulunan Ziya Selçuk konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kayıt parası yasal değildir. Öğrenci velisi ‘vermiyorum’ dediğinde veliden zorla para alınamaz. Kayıt parası soruşturmaları başladı. Görevden alınmalar olacak bu süreçte” dedi. Veliler bağış, yardım ya da kayıt parası ile karşılandığı zaman ilk olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gitmelidir. Burada gerekli olarak ilgilenilmemesi durumunda ise valiliğin kapısı çalınmalıdır. Böyle şikayetler ivedilikle ilgilenip değerlendirilmeye alındığı görülen cezalar sonrası önerilmektedir.

İçindekiler

  • Devlet okullarında kayıt parası var mı?
  • Okul kayıt parası için şikayetler nereye, nasıl yapılır?

Devlet okullarında kayıt parası var mı?

Okullar özel bir şirkete ya özerkliğe mahsus olmadığından devletin eğitimdeki en büyük ismi bu ifadeleri kullandıysa müdür, müdür yardımcıları ve okul aile birlikleri buna uymakla yükümlüdür. Müdürün isteğine göre; kayıt parası adı altında bağış alınması kesinlikle yasal değildir. Bazıları bağış adı altında bu paraları toplaması doğru ve yasal olduğunu göstermemektedir.

Biraz daha, devlet okullarında kayıt parası var mı konusunu yasalara göre açıklarsak;

Anayasa’nın 42. Maddesine göre; “İlköğretim kız ve erkek çocuklar için zorunludur ve devlet okullarında parasızdır” ibaresi yer almaktadır. Ayrıca MEB’in Okul Aile Birliği Yönetmesinin 15. Maddesine göre; Veliler, hiçbir suretle bağış yapmaya zorlanamaz. Okul kayıt döneminde bağış ya da yardım toplanamaz. Okul yöneticilerin bu şekilde para toplaması, okulun ihtiyaçlarını karşılayacağız diye beyan etmesi kesinlikle yasal değildir. Hem valilik hem de Milli Eğitim Bakanlığı bu duruma tepkili olup gerekli incelemeleri yapmaktadırlar.

Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise fark etmeksizin okul müdürlerinin kayıt parası almaları ve talep etmeleri yasaktır. Bu gibi durumlarda Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunarak ilgili müdürü veya okul yöneticisini şikayet edebilirsiniz. Peki ama nasıl?

Okul kayıt parası için şikayetler nereye, nasıl yapılır?

Okullarda kayıt ücreti alınması yazımızda da belirttiğimiz üzere yasal değildir. Bu durumla karşılaştığınızda ALO 147 hattına başvurabilirsiniz. Harici bireysel olarak MEB il ve ilçe müdürlüklerine şikayette bulunabilirsiniz.

Bu yazımızda okul kayıt parası şikayet hattı ile okullarda kayıt parası alınıyor mu, yasak mı konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KAYIT PARASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, kayıt parası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan kayıt parası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle