Diplomaside nota nedir, ne demektir? Diplomaside nota vermek ne demek?

Son senelerde nota vermek tanımını sık sık duymaktayız. Ülkemiz Hollanda, Suriye, Almanya gibi çeşitli ülkelerde çeşitli sebeplerden dolayı nota verirken, bu tabirin ne anlama geldiği merak edilmektedir. Peki diplomaside nota vermek nedir, ne demektir? Diplomatik nota hakkında detaylı bilgiler haberimiz devamında yer almaktadır.

İçindekiler

  • Diplomaside / Siyasette Nota Nedir, Neden Verilir?
  • Nota Çeşitleri / Türleri Nelerdir?

Diplomaside / Siyasette Nota Nedir, Neden Verilir?

Diplomatik nota, dış politikada bir devletin başka bir devlete siyasi sorunlar, işbirliği önerileri, anlaşma teklifleri, bilgilendirme ve benzeri konularla ilgili olarak yolladığı yazılara denir.  Nota vermek oldukça ciddi bir husustur. Akabinde anlaşmazlıkların devamı halinde sorunlar daha büyük seviyelere gelebilir. Nota iki farklı şekilde verilebilmektedir?

Nota Çeşitleri / Türleri Nelerdir?

Sözlü Nota : Üçüncü şahıslardan üçüncü şahsa yazılan ve imza bulanmayan nota türüdür. Sözlü notalarda sadece paraf bulunmaktadır.  Bilgi istemek üzere bir büyükelçilikten bulunduğu ülkenin Dışişleri Bakanlığına yazılan notalar, devletin belli konularda bilgi vermek için gönderdiği memorandum ve bir ülke tarafından kabul edilen büyükelçi için verilen agreman note verbale biçiminde kaleme alınır.

Yazılı Nota : Birinci şahıslardan birinci şahsa gönderilmiş olan ve gönderen tarafından imzalanmış olan nota türüdür.  Bir büyükelçiye atandığı ülkenin devlet başkanına sunulmak üzere verilen güven mektubu, nota değişimi yoluyla yapılan anlaşmalar ve taraflardan birinin bir konu üzerindeki nihai pozisyonunu ortaya koyan ültimatom niteliğindeki notalar note signee biçiminde yazılır. Bu yazımızda nota vermek hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER NOTA VERMEK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, nota vermek konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan nota vermek duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle