Eğitim öğretime hazırlık ödeneği nedir, kimlere verilir, ne kadardır?

İçindekiler

  • Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği Nedir, Ne Demektir?
  • Eğitim-Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği Kimlere Verilir?
  • Eğitim-Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği Ne Zaman Ödenir?
  • Öğretmenlere hazırlık ödeneği ne kadar, kaç para?
  • Emekli olan öğretmenlerden öğretim yılına hazırlık ödeneği geri alınır mı?
  • Öğretim yılına hazırlık ödeneğinden kesinti yapılır mı?

Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği Nedir, Ne Demektir?

Okullar açıldığında öğretmenlerin de öğrenciler gibi çeşitli harcamaları olmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı yani MEB öğretmenlerin bu ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına yılda bir kereliğine olmak üzere bir miktar ödenek vermektedir. Bu ödeneğe eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneği denilmektedir. Hazırlık ödeneği, öğretmenler arasında kırtasiye parası olarak da adlandırılmaktadır. Hazırlık ödeneği genel itibariyle öğretmenlerin ek derslerinin olmamasından kaynaklı maaşlarının düştüğü yaz aylarında biriken borçlarının kısmen ödenmesine ve öğretmenlerin psikolojik olarak eğitim öğretime hazırlanmalarına yardımcı olmak amacı ile verilmektedir. Peki eğitim öğretime hazırlık ödeneği nerelerde kullanılır, ne için kullanılır, kimlere ödenir? Hazırlık ödeneği hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere haberimiz devamından ulaşabilirsiniz.

Eğitim-Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği Kimlere Verilir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 32. Maddesine göre hazırlık ödeneği, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil) ödenir. Hazırlık ödeneğinden saymış olduğumuz kimseler haricinde yer alan hizmetli, memur gibi devlet çalışanları yararlanamamaktadır.

Eğitim-Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği Ne Zaman Ödenir?

Eğitim öğretime hazırlık ödeneği her sene Eylül ayı içerisinde hesaplara yatırılmaya başlanmaktadır. Çeşitli sebeplerle (askerlik, ücretsiz izin, doğum izni vs.) eylül ayı içerisinde fiilen görevde olmayıp eğitim-öğretim yılı içerisinde göreve başlayanlara, göreve başlamalarından sonra belirli oranlarda ödenir. Hazırlık ödeneğinin ne zaman hesaplara yatırılacağı her sene Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmaktadır. 2017 yılı için hesaplara yatırılmaya başlanma tarihi 11 Eylül olarak açıklanmıştır.

Öğretmenlere hazırlık ödeneği ne kadar, kaç para?

Hazırlık ödeneğinin miktarı her sene değişmekle beraber, MEB tarafından ne kadar ödeneceği açıklanmaktadır. Aşağıda vermiş olduğumuz tabloda yıllara göre hazırlık ödeneği miktarı verilmiştir. Eğitim-öğretim ödeneğinin ne kadar olacağı toplu sözleşme ile belirlenip Bakanlar Kurulu kararı ile ödenmektedir.

YIL  MİKTAR 
2017 1050 TL
2016 1000 TL
2015 950 TL
2014 850 TL
2013 740 TL

Emekli olan öğretmenlerden öğretim yılına hazırlık ödeneği geri alınır mı?

Öğretim yılı başında görevleri başında olan öğretmenlerin, bu tarihten sonra emekli olsalar bile öğretim yılına hazırlık ödeneğinin geri alınmaması gerekmektedir. Bu konuda Sayıştay 3. Dairesi tarafından verilen 07/07/1998 tarih ve 140 sayılı kararda, “Öğretim yılına hazırlık ödeneğinin, ödeme tarihinde görevleri başında olan öğretmenlere, bu tarihten sonra emekli olsalar dahi geri alınmamasında mevzuata aykırılık bulunmadığına” ifadeleri yer almaktadır.

Öğretim yılına hazırlık ödeneğinden kesinti yapılır mı?

Öğretim yılına hazırlık ödeneğinden 657 sayılı Kanunda yer verilen hüküm gereğince damga vergisi hariç olmak üzere hiçbir kesinti yapılmaz.

Bu yazımızda eğitim ödeneği nerelerde kullanılır, ne için kullanılır, yılda kaç kez verilir, öğretim yılına hazırlık ödeneği kimlere ödenir, kimlere verilir, hazırlık ödeneği ne zaman yatar, ne zaman ödenecek, hazırlık ödeneğinin amacı nedir, ücretli öğretmenler hazırlık ödeneği alırlar mı, niçin verilir, kimlere ödenir, kaç liradır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HAZIRLIK ÖDENEĞİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, hazırlık ödeneği konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan hazırlık ödeneği duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle