Eve İcra / Haciz Gelir Mi? Kalktı Mı?

İçindekiler

  • Eve İcra / Haciz Gelir Mi?
  • Eve haciz kalktı mı?

Eve İcra / Haciz Gelir Mi?

Eve icra gelmesi ya da bir diğer değil işe eve haciz gelmesi; bir kişinin borçlanması ve borcunu ödeyememiş olduğunun yasal olarak belgelenmesi sonucunda, alacaklının borcunu tahsil etmesi için yasal yollara başvurması sonucu yaşanan bir borç tahsil durumudur. Eve icra gelmesi işlemi öncesinde borçlu olan ve borçlu olduğu kesin olarak netleşen kişinin ikamet ettiği yere eve hacir gelmesi durumunun bilgilendirilmesi için bir tebligat gönderilir.

Borçlu kişi için eve haciz gelmesi ile ilgili bilgiler olan tebligatta borcun ödenmesi ya da itiraz edilmesi için gereken süre belirtilmektedir. Evinize tebligat geldikten sonra, tebligatı size ileten avukat ile görüşme sağlayıp bir ödeme planı çıkarmamanız durumunda süre dolduğu zaman eve icra gelmesi mümkündür.

Eve haciz kalktı mı?

Eve icra ya da eve haciz işlemi yeni çıkan yasalar ile eve icra kalktı gibi söylentiler yayıldı ancak eve icra kalkmış durumda değil sadece yeni düzenlemeler yapıldı. Eskiden kişilerin tüm eşyaları alınır ve haciz işlemi sonucunda kişiler büyük psikolojik yıkımlar, zor dönemler yaşarlardı. Yeni çıkan yasa; kişinin hayatını sürdürmesi için gerekli olan ev eşyalarına ve aynı evde yaşayan diğer kişilerin kullandığı eşyalara haciz işleminin yapılmasına engel olur durumda. Evde bulunan ve borçlu kişiye ait olan para değeri taşıyan her şey alınabilir ancak bunlar evde kullanılan ve gerekli olan eşyalar olmamalı.

Örneğin; evde birden fazla bilgisayar var biri sizin diğerleri ailenizden birinin, ev arkadaşınızın… sizin olan bilgisayar sizin işlerinizi hallettiği ve tek olduğu için sizden alınmaz ve arkadaşınızın bilgisayarına da el konulmaz. Ancak size ait 2 adet bilgisayar varsa bunlardan en yeni ve en fazla para edenine icra memuru el koyabilir. Bu konu kanunda şu şekilde yer almaktadır.

İcra İflas Kanunu’nun, 6352 Sayılı Kanun’un 16. maddesi ile değişik 82. maddesinin üçüncü fıkrası;

“Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu veya aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri haczedilemez.” hükmünü içeriyorken,

6352 Sayılı Kanun’un 16. maddesi ile aynı maddeye eklenen

“İcra memuru, haczi talep edilen mal veya hakların haczinin caiz olup olmadığını değerlendirir ve talebin kabulüne veya reddine karar verir.” hükmü ile, hangi malın haczedileceği hususunda daha önceden alacaklı / vekilinde olan yetki mal ve hakların haczi konusunda değerlendirme ve takdir yetkisi verilmek suretiyle ile icra memuruna geçmiştir. Kısaca artık alacaklının haciz talebi yeterli olmamaktadır ve haczi uygulayacak olan icra memuru da bu malın haciz edilebilir olduğuna kanaat getirmesi gerekmektedir. Eve haciz gelir mi, eve icra gelir mi konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HACİZ / İCRA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, haciz / icra konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan haciz / icra duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle