Hak ehliyeti nedir, ne zaman başlar ve biter?

Hak ehliyeti nedir?

İçindekiler

  • Hak ehliyeti nedir, ne demektir?
  • Hak ehliyeti ne zaman başlar, ne zaman biter?
  • Hak ehliyeti ile fiil ehliyetinin farkı nedir?

Hak ehliyeti nedir, ne demektir?

Medeni adaletten faydalanmak için kullanılan hak ehliyeti, bir bireyin borç ve hakka sahip olma yeteneğini gösteren yasal bir manadır. Bireylerin hak ehliyetini edinmesi isteyerek bildiri ya da farklı bir işlem yapması zorunlu değildir. Fiil ehliyetinden ayrı olarak doğarak kazanılan bir ehliyettir.

Hak ehliyeti, hak sahibi ve borç sahibi olabilmeye denmektedir. Medeni kararnameye uygun her birey hak ehliyetini edinmektedir. Adalet ve anayasa dahil olmak üzere tüm bireylerin adalete ve borç gibi unsurları edinebilme ehliyetine hak ehliyeti denmektedir. Bu konuda hak ehliyeti genel olarak eşitlik kuralları çerçevesinde kurulmuştur.

Hak ehliyeti ne zaman başlar, ne zaman biter?

İnsanlar doğduktan sonra hak ehliyetini edilirler. Bununla birlikte sağlıklı doğmak kuralı ile anne rahmindeki cenin içerisindeyken hak ehliyeti olmaktadır. Meşru bireyler için hak ehliyetinin bidayeti, yasaya nazaran işlemler bittikten sonra başlamaktadır.

Hak ehliyeti ile fiil ehliyetinin farkı nedir?

Fiil ehliyeti, bir bireyin bizzat uygulaması neticesinde borç ya da hak sahibi olmasına denmektedir. Bu konuda fiil ve hak ehliyetlerinin farkını tam anlaşılacak şekilde açıklamak biraz zordur. Fiil ehliyetine getirilen insanın bir limitleme aynı şekilde hak ehliyetinde de bulunmaktadır. Fakat herkes hak ehliyetini edinebilse de her şekilde fiil ehliyetini edinme söz konusu olmamaktadır.

Fiil ehliyeti, hak ehliyetinden ayrı bir şekilde doğumda değil 18 yaşından sonra kazanıldığı için farklıdır. Ehliyetin kullanımı konusunda her hangi bir eşitlik kuralı bulunmamaktadır. Fiil ehliyeti hakkında konuşulması için insanın özgür olup 18 yaşını doldurarak reşit olması gerekmektedir. Bununla beraber doğru ve yanlışı olduğu gibi diğer unsurları da farkına varma anlayışını bilmesi gerekmektedir.

Bu yazımızda hak ehliyeti hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HAK EHLİYETİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, hak ehliyeti konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan hak ehliyeti duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle