Hava trafik kontrolörü nedir, kimdir, kime denir, ne iş yaparlar?

İçindekiler

 • Hava trafik kontrolörü nedir, kimdir, kime denir?
 • Hava Trafik Kontrolörünün Görevleri Nelerdir?
 • Hava trafik kontrolörü çalışma alanları ve saatleri

Hava trafik kontrolörü nedir, kimdir, kime denir?

Hava trafik kontrolörü ya da bilinen adıyla ATC, hava araçlarının bir noktadan başka bir noktaya giderken gerçekleştirmiş oldukları uçuşların emniyetli olarak gerçekleşmesi için tüm aşamaları yöneten, başka bir tanımla hava araçlarının havada ve hava alanlarındaki trafiğinin emniyetli, düzenli, hızlı bir şekilde akışını sağlayan meslek grubudur. Hava trafik kontrolörü, pilotlara telsiz vasıtası ile çeşitli bilgi ve direktifler veren, yardımcı ünitelerle beraber sorumlu oldukları hava sahasında yer alan tüm hava araçlarının emniyetli ve düzenli bir şekilde uçmalarını ve zamanında kalkışlarını ve varışlarını sağlamaktadır.

Örneğin; İstanbul’dan Antalya’ya gidecek olan bir hava aracı dilediği vakit kalkıp dilediği vakit inemez. Hava aracı önceden hava trafik kontrolörü tarafından belirlenmiş olan kalkış saatine, havadaki yüksekliğine, rotasına, hızına, iniş saatine ve park edeceği yere uymak durumundadır. Bir hava trafik kontrolörü aynı zamanda bazen 10 bazen de 20-30 hava aracının güvenli bir şekilde seyahatinden sorumlu olabilmektedir.

Hava Trafik Kontrolörünün Görevleri Nelerdir?

Hava trafik kontrolörünün görevleri, görev yapmış oldukları saha, yaklaşma veya hava meydanı kontrolörü olarak çalışmasına bağlı olarak değişkenlik göstermekte olup, belli başlı görev yetki ve sorumlulukları aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

 • Hava araçları ile telsiz ve/veya radar temasını korumak,
 • Hava araçlarının seyahatleri süresince hareketlerini yönlendirmek,
 • Hava araçlarına iniş ve kalkış için direktifler vermek ve seyir seviyesini belirlemek,
 • Hava araçlarına hava durumu hakkında bilgiler vermek
 • Uçaklar arasındaki mesafenin korunmasını sağlamak,
 • Beklenmedik durumlarda trafiği sevk ve idare etmek
 • Pistte gerçekleştirilecek hareketlerin kontrol edilmesi,
 • Uçakların terminal etrafındaki hareketlerinin kontrol edilmesi,
 • Araçların havalimanı çevresindeki yer hareketlerinin kontrol edilmesi,

gibi görev yetki ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Hava trafik kontrolörü çalışma alanları ve saatleri

Hava trafik kontrol görevlileri yerlerine başka görevli bulmadan masadan uzaklaşamazlar. Yapılan araştırmalarda Dünyanın en stres dolu mesleği hava trafik kontrollüğü seçilmiştir. Hava trafik kontrolörleri, hava alanlarında bulunan kulelerde görev yapmaktadırlar. Burada görevli olan hava trafik kontrolörü arkadaşlar 4 grup halinde çalışmaktadırlar. Bu kişiler gündüz 13 saat ve gece ise 11 saat çalışmaktadırlar. Çalışma periyotları ise 2 saat çalışma ve 2 saat dinlenme şeklinde gerçekleşiyor. Görüldüğü üzere, bilinenin aksine bu meslek oldukça zor bir meslektir. Şayet hava trafik kontrolörü mesleği hakkında yazmış olduklarımızı detaylı olarak okumuş ve bu hususta nasıl olunacağını merak ediyorsanız ,,, yazımızı okuyabilirsiniz. Hava trafik kontrolörü nedir, iş tanımı, iş imkanları, görev yetki ve sorumlukları ile ne iş yaparlar hakkında sorularınız varsa yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HAVA TRAFİK KONTROLÖRÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, hava trafik kontrolörü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan hava trafik kontrolörü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle