Hurafe kelimesinin anlamı nedir, ne demektir?

İçindekiler

 • Hurafe Nedir?
 • Birkaç Hurafe Örnekleri

Hurafe Nedir?

Hurafe, kısa tanım ile boş bir inançtır. Batıl olan inanışlar dinlere sonradan gelerek akla mantığa sığmayan alakası olmayan uydurma şeylere denmektedir. Gerçek olmayan efsaneler ve rivayetler, dinle alakası olmayıp daha sonradan eklenerek bidat olan ve gerçek olmayan inançlar, uğursuzluk gibi çeşitli terimler ile alakalı yorumlar ve inanışlara hurafe denmektedir. Bilinen şeyleri etkilemek ve doğanın intizamını değiştirmek için kullanılan büyüler, yatırlardan bir şey beklemek, muska gibi çeşitli nazarlıklar da hurafe sınıfına girmektedir. Hurafe kısaca halk dilinde üfürükçülük anlamına gelmektedir.

Yapılan bu hurafeler çoğunlukla dinlerle alakalıdır. İnançlar konusunda olduklarından dolayı bilimsel bir şekilde yorum yapmak ya da açıklamak olanaksızdır. Fakat en fazla bilinen ve konuşulan hurafeye örnek verecek olursak dünya düzdür bile hurafeler arasında yer almaktadır. Hurafelerin çoğunluğu gerçek inanışlar olmayıp tamamen çocuksu hayaller gibi olan inanıştır. Dinin belli başlı inanışları ile ters düştüğünden dolayı hurafe yapan kişi küfre dek gidebilmektedir. Töredir, adettir şeklinde söylenen ve gerçekleştirilen davranışlarda dahi hurafeler bulunabilmektedir. Eskilerden bu yana birçok değişmiş ve hurafeler ile karışan birçok gelenek ve görenekler olduğundan dolayı araştırmadan bunlara inanmamalıyız.

Birkaç Hurafe Örnekleri

Yukarıda ve sözlük anlamında belirtildiği gibi hurafe, dine sonradan giren, akıl ve mantığa karşı, uydurulan garip şeylere yani boş olan inançlara denmektedir. Hurafeler hakkında birkaç örnekler ile konuyu daha açık bir şekilde dile getirelim.

Hurafe Örnekleri

 • Genç birisi askere gider. Evinden gitmeden evvel bir dilim ekmek bir kısmını yer. Diğer yarısını ise evde bırakır. Bundan dolayı nimet yani ekmek onu çağıracağından dolayı askere her hangi bir bela ya da kaza başına gelmeden evine sağ salim döner.
 • Bir kişi yolculuk yapacağı zaman gitmeden evvel diğer kişiler eğer arkasından bir aynanın üstüne su dökerse her hangi bir kazaya uğramadan eve gelirmiş.
 • Bir kişi gurbete ya da uzaklara giderse gideceği zaman diğer kişiler arkasından su dökerse su gibi gidip gelir ve kazaya uğramadan hızlıca dönermiş.
 • Birisi sabun isteyen birisine eliyle uzatıp verdiğinde, sabunun tadı acı olduğundan dolayı, alan kişi sabunun tadı gibi acı şeyler yaşar ya da bu iki kişi arasında düşmanlık yaşanırmış.
 • Yeni evlenen çiftler ilk gün yani gerdek gecesi zamanında kadın ya da erkek, hangisi ilk uykuya geçer ise o kişi diğerinden daha önce ölürmüş.
 • Bir kadın ile bir erkek evlendikleri vakit ilk gece yaşanırken kim daha önce davranıp eşine tokat atar ise onun sözü dinlenir ve o evin reisi olurmuş.
 • Yağmur yağdığı zaman bereket olduğunu ve bereketin yağdığını her zaman biliriz. Ancak bu hurafede şimşek çarpıp gök gürlemesi olduğu vakit buğday ambarlarına kim eliyle vurursa o sene çok hasat yaşarmış.
 • Kim bir soğanın kabuğuna basar ise fakir bir hayat yaşarmış.
 • Gece vakti eğer bir kişi sandık açar ise kendi mezarını açmış gibi olur ve ölümü çağırmış olur.
 • Cenaze çıkan ev dahil olmak üzere etrafında yer alan evler su dökmelidir. Bunun sebebi Azrail cenaze çıkan evden kişiyi alırken kılıcıyla ruhunu aldıktan sonra o suların içerisinde kılıcını temizlermiş. Bundan dolayı sular pislenir ve içilmez, dökülürmüş.

Şeklinde daha onlarca belki de yüzlerce hurafe bulunmaktadır. Zaten okursanız hiçbiri akla ya da mantığa uymayan dinle alakası olmayan boş inançlar olduğunu göreceksiniz. Bu gibi birçok hurafelere hiçbir şekilde inanılmamalıdır.


DİĞER HURAFE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, hurafe konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan hurafe duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle