İMD nedir, ne iş yapar, nasıl olunur?

İçindekiler

  • İMD Nedir? Ne İş Yapar?
  • İMD Sertifikası Nereden Alınır?
  • İş ve Meslek Danışmanı Çalışma Ortamı ve Koşulları Nasıldır?

İMD Nedir? Ne İş Yapar?

İMD, iş ve meslek danışmanının kısaltılmış halidir. İŞKUR yani Türkiye İş Kurumu bünyesinde çalışan meslek gruplarından bir tanesidir. Adından da anlayacağınız üzere iş ve meslek hakkında danışmanlık hizmeti vermektedirler. İŞKUR bildiğiniz gibi ülkemizde işsizler için özel bir hizmet sunan, iş bulma gibi çeşitli fırsatlar veren bir kurumdur. Birçok işsizin iş bulmasına yardımcı olan İŞKUR, gösterdiği faaliyetlerinde iş bulan ve yardımcı olan, bünyesinde çalışan bu kişiler iş ve meslek danışman memurlarıdır.

İŞKUR ‘da görev yapan İş ve Meslek Danışmanları, diğer memurlar gibi memur koşullarında çalışmakta, memur zamlarından yararlanarak memurların yaşadığı tüm ayrıcalıkları yaşamaktadır. İş ve Meslek Danışmanları, İŞKUR ‘a gelen işsizlere yol gösterme, iş bulma ve bu konularda işsiz kişilere yardımcı olmak için çalışmaktadır. Bu sayede birçok kişi İŞKUR ve İMD memurları sayesinde iş bulmakta ve çalışmaktadır.

İMD Sertifikası Nereden Alınır?

İş ve meslek danışman memurları arasına girebilmek ve İŞKUR bünyesinde İMD memuru olabilmek için kişinin ilk önce lisans eğitimi almalı ve bitirmesi lazım. Lisans eğitimini bitiren adalar ardından İŞKUR kurumuna başvurmalıdır. İŞKUR kurumunun yaptığı İş ve Meslek Danışmanı lisans başvurularına katılmalı ve girilen sınavda gerekli başarıyı göstermelisiniz. Sınavı başarıyla geçen adaylar İMD sertifikası alarak İş ve Meslek Danışman memuru olmaya hak kazanırlar.

Türkiye’de İş ve Meslek Danışman lisansları Sakarya Üniversitesi aracılığı ile verilmektedir. İş ve Meslek Danışman lisans başvuru ücreti ise 700 TL olmak şartı ile şayet sınavlarda başarılı olursanız lisans içinde ayrıca ücret ödemeniz gerekmektedir. İMD sertifikasını çıkartmak ve yaptırmanın ücret ise 100 TL değerindedir. İŞKUR bünyesinde memur olabilmek bence çok makul bir ücret diyebiliriz.

İş ve Meslek Danışman memurları olarak daha sonra İŞKUR kurumlarında yer alan ofislerde ya da sahalarda görev alarak çalışabilirsiniz. İşsiz kalan ve iş arayan kişilere danışmanlık hizmeti vererek yardımcı olmanız gerekmekte ve işsizlik oranını azaltarak iş isteyenlere yardımcı olmanız gerekiyor. İş ve Meslek Danışman İMD memur olabilmek için İŞKUR ve Maliye Bakanlığı tarafınca görüşmeler yapılarak alımlar yapılmaktadır. En son geçtiğimiz yıl 2017 tarihinde yaklaşık olarak 3 bin kişi İş ve Meslek Danışman yani İMD memur alımları gerçekleşmiştir. Bu yıl da bekleyen binlerce İMD memurları bulunmaktadır.

İş ve Meslek Danışmanı Çalışma Ortamı ve Koşulları Nasıldır?

İş ve meslek danışmanları, İŞKUR şubelerinde çalışmalarını yürütmektedirler. İş ve meslek danışmanlarının bu sebepten ofis ortamında çalışma imkanına sahiptirler. Ancak İŞKUR ofisleri oldukça yoğun yerler olmasından dolayı bu mesleği icra eden kişilerin de yoğun bir çalışma süreci olmaktadır.

Bu yazımızda iş ve meslek danışmanlığı mesleği hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İŞ VE MESLEK DANIŞMANLIĞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, iş ve meslek danışmanlığı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan iş ve meslek danışmanlığı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle