Kaybolan diploma nereden, nasıl çıkartılır?

Bir okulu ya da bir öğrenim programını bitirenlere, bir derece ya da sana hak kazananlara, bir iş, uğraş ya da sanat dalında yeterli olanlara bu durumlarını belirtmek için, bir öğretim kurumunca verilen resmi belgeye diploma denilmektedir. Herhangi bir sebepten dolayı diplomanızı kaybetmiş olabilirsiniz. İlkokul, lise veya üniversite mezuniyetlerinin ardından almış olduğunuz diplomanızı kaybetmeniz durumda neler yapmalısınız, nasıl yenisini çıkartabilirsiniz, haberimizin devamında anlattık.

Diplomamı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Öncelikle ilkokul, ortaokul veya liseden mezun olmanızın ardından almış olduğunuz diplomayı kaybettiğinizde neler yapmalısınız? Bu durumda mezun olduğunuz eğitim kurumuna giderek, bir dilekçe ile diplomanızın kaybolduğunu ve yeniden çıkartmak istediğinizi bildirmeniz gerekmektedir. Ancak burada çok karıştırılan bir husus bulunmaktadır. Diplomanın tekrar çıkartılması diye bir husus bulunmamaktadır. İlgili eğitim kurumuna başvurunuzu yapmanızın ardından diploma yerine, mezuniyet belgesi vermektedirler. Bu belge de diploma gibi geçerli bir belgedir ve tüm işlemlerinizde kullanılabilmektedir. Mezun olduğunuz kuruma başvuruda bulunacağınız dilekçe örneği aşağıdadır.

Dilekçe Örneğini İndirmek İçin TIKLAYIN

Üniversite önlisans, lisans veya lisansüstü diplomanızı kaybetmeniz durumunda ise uygulanan prosedür biraz daha farklıdır. Kaybolan diplomaların yerine ikinci nüsha diploma başvurusu yapılması gerekmektedir. Bunun için bazı belgelere ihtiyaç vardır. Bunlar; ikinci nüsha diploma başvuru formu ( aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz ), nüfus cüzdanı fotokopisi, diploma ücreti dekontudur. Evet üniversitenizin anlaşmalı olduğu bankaya üniversite diplomanızı kaybettiğiniz için bir meblağ yatırmalısınız. Daha sonra bu dekontu da yeniden diploma çıkartmak için teslim etmelisiniz. Hazırlamış olduğunuz bu belgeleri öğrenci işleri daire başkanlığının ilgili birimine teslim etmelisiniz.

İkinci nüsha diploma bir kereliğine verilmektedir. İkinci nüshayı da kaybetmeniz durumunda yeniden hazırlanmaz. İkinci nüsha diplomaların üzerinde ikinci nüsha ibaresi yer almaktadır. İkinci nüsha diplomalar aslına uygun olarak hazırlanır. İkinci nüsha diplomaları başvuru yapmanızın ardından ortalama 10 iş günü içerisinde verilir. İkinci nüsha diploma, diploma sahibine veya vekalet vereceği şahsa verilir. Bu yazımızda kaybolan diploma nasıl alınır hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan diploma aslı gibidir nereden alınır öğrenebilirsiniz.

İkinci Nüsha Diploma Başvuru Formu İndirmek İçin TIKLAYIN


DİĞER EĞİTİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, eğitim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan eğitim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle