KYK bursu ne kadar, kaç paradır, nereye yatar?

KYK bursu ya da diğer adıyla başbakanlık bursu, üniversite öğrencilerinin eğitim dönemleri süresince maddi konularda desteklemek amacıyla karşılıksız olarak verilen bir burs çeşididir. KYK bursu, başbakanlık bursu olarak da bilinmektedir. KYK bursu her ay düzenli olarak verilen bir destektir. Her sene öğrencilerin giderleri göz önünde alınarak KYK burs miktarlarına zam yapılmaktadır. Peki 2019 yılı itibariyle KYK burs miktarı ne kadardır?

İçindekiler

  • KYK Bursu Ne Kadar?
  • KYK bursu hangi bankaya, nereye yatar?

KYK Bursu Ne Kadar?

Tamamen geri ödemesiz olarak öğrencilere Kredi ve Yurtlar Kurumu yani KYK tarafından verilmekte olan burs miktarı 2019 yılı için 500 TL’dir. Ancak bu miktar lisans ve ön lisans öğrencilerini kapsamaktadır. Lisans üstü eğitim görmekte olan yani yüksek lisans öğrencileri 1000 TL almaktadırlar. Ayrıca doktora yapmakta olanlara ise 1.500 TL karşılıksız burs verilmektedir.

Bu burs öğrencilere normal eğitim süreçleri boyunca ödenmektedir. Yani öğrenci şayet 2 senelik bir bölümde okuyorsa, 2 sene yani 4 dönem boyunca burs alır. Mezun olmasının akabinde de bu parayı geri ödemez. Çünkü KYK bursu karşılıksız bir burs türüdür. Peki bu para ne zaman, hangi tarihlerde hesabınıza yatırılır?

LİSANS BURSU MİKTAR
2019 500
2018 470

KYK bursu hangi bankaya, nereye yatar?

KYK tarafından verilmekte olan bu burs her ayın 7’si gibi hesaplara yatırılmaktadır. Burslar adınıza açılmış olan Ziraat Bankası hesaplarınıza otomatik olarak yatırılır. Dilerseniz kimliğiniz ile beraber bankanın şubelerinden veya ATM’lerden kartınız ile paranızı çekebilirsiniz.

KYK bursu hesaplara T.C. kimlik numarasının son hanesine göre yatırılmaktadır. Aşağıda TC kimlik numaranızın son rakamına göre ödemenizi hangi tarihte alacağınız belirtilmiştir.

  • 0 İle Bitenler Ayın 6’sı itibariyle
  • 2 İle Bitenler Ayın 7’si itibariyle
  • 4 İle Bitenler Ayın 8’i itibariyle
  • 6 İle Bitenler Ayın 9’u itibariyle
  • 8 İle Bitenler Ayın 10’u itibariyle ödenmektedir.

KYK bursu yatırılma tarihi Cumartesi ve Pazar günlerine yani hafta sonuna denk gelse de belirtmiş olduğumuz tarihlerde hesabınıza geçmektedir. Hafta sonu olsa dahi gidip paranızı çekebilirsiniz.

İlk defa müracaatta bulunmuş olup taahhütname onay işlemlerini tamamlayan ÖN LİSANS, LİSANS, YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA öğrencilerimizin ilk ödemeleri aralık ayı itibariyle ekim, kasım ve aralık olmak üzere üç ay olarak yatırılacaktır. Bu yazımızda başbakanlık bursu yani KYK bursu kaç para oldu, KYK bursu ne kadardır, KYK bursu kaç TL detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KYK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, kyk konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan kyk duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle