Mazeretli ders ekleme nedir?

İçindekiler

  • Mazeretli Ders Ekleme Nedir?
  • Mazeretli Ders Kaydı Nasıl, Nereden ve Nereye Yapılır?

Mazeretli Ders Ekleme Nedir?

Üniversitelerde ders ekleme yaparken belirtilen tarihleri geciktiren öğrenciler eğer mazeretleri var ise mazeretli ders ekleme sayesinde eğer mazeretleri uygun görülürse eklenmektedir. Bu mazeretlere karşı olarak mazeretli ders ekleme konusunda eğer kabul edilmez ise öğrenci ders ekleyemiyor ve bir sonraki yıla kalmış oluyor. Kısacası zamanında ders kaydı yaptıramayanların yaptırdığı ders eklemeye mazeretli ders ekleme denmektedir.

Buna örnek verecek olursak, derse yazılma işlemleri 07 – 14 Şubat tarihlerinde olsun. Bu tarihlerde ders kaydı yaptırmayan ancak mazeret bildiren öğrenciler ders kaydı talebi için 24 – 28 Şubat tarihlerinde Bölüm Başkanlıklarına başvurmaları gerekmektedir. Başvurular Fakülte, Yüksekokul ve Konservatuar Yönetim Kurullarında değerlendirilmek üzere alınır ve kabul görülürse dersler eklenir.

Mazeretli Ders Kaydı Nasıl, Nereden ve Nereye Yapılır?

Mazeretli ders kaydı yaptıracak öğrenciler Açık öğretim Fakültesinde okuyor ise internet üzerinden rahatlıkla yapabilmektedirler. Ancak AÖF üzerinden yapılan mazeretli ders kayıtları belirli tarihler arasında yapıldığı için ders kayıtlarına yetişemeyenler geçerli mazeretleri oldukları takdirde belirlenen tarihler arasında site üzerinden yapabilmektedirler. Bu şekilde AÖF kurul başkanları mazeretlerinize göre onay vereceklerdir.

Eğer AÖF değil de örgün eğitim ile eğitim alıyorsanız panolarda ya da eğitim aldığınız üniversitelerin sitelerinde ders kayıt tarihleri belirlenmektedir. Bu tarihlerde ders kaydı yapamadığınız zaman geçerli mazeretleriniz var ise üzülmenize ve dert etmenize gerek yoktur. Mazeretli ders kaydını yazılı bir şekilde neden kayıt yapamadığınızı geçerli mazeretleriniz ile beraber anlatarak bölüm başkanlarınıza vermeniz gerekiyor. Bölüm başkanı gerekli yönetim kuruluna verecektir. Mazeretiniz geçerli görüldüğü takdirde ders kaydı yapabilecek ve dersleri alabileceksiniz. Eğer belirlenen mazeret tarihleri içerisinde mazeretinizi belirtmezseniz ders kaydı ya da eklemesi yapamayacaksınız. Bundan dolayı mazeret tarihini de öğrenip takip etmeniz önemlidir.


DİĞER ÜNİVERSİTE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, üniversite konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan üniversite duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle