MEB Sözleşmeli Öğretmen Alımı Detayları Belli Oldu !

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri için yapılacak olan sözleşmeli öğretmen alımı hakkında detaylar yavaş yavaş netlik kazanmaya başlıyor. Bu bölgelerde hali hazırda 14 bin seviyelerinde ücretli öğretmen görev yapıyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu ücretli öğretmenleri sözleşmeli öğretmenler ile değiştirecek. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan planlamada en geç Eylül ayına kadar sözleşmeli öğretmen alımı sürecinin tamamlanması hedefleniyor.

İçindekiler

  • Sözleşmeli Öğretmen Alımı Nasıl Yapılacak?
  • Sözleşmeli Öğretmenler Kadroya Ne Zaman Alınacak?

Sözleşmeli Öğretmen Alımı Nasıl Yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan verilerce ülkemiz genelinde görev yapmakta olan 47 bin ücretli öğretmenin yaklaşık olarak 3’te biri Doğu ve Güneydoğu’da görev yapıyor. Yeni dönemde burada ücretli öğretmen görevlendirilmeyecek ve bunların yerini sözleşmeli öğretmenler alacak. Sözleşmeli öğretmen alımı başvuruları KPSS puanı esas alınarak yapılacak ve puan sıralamasına göre görevlendirilecek olan öğretmen sayısının 3 katı kadar aday mülakata çağrılacak. Mülakat aşamasında adayın, mesleki yeterliliği değerlendirmeye tabi tutulacak.

Sözleşmeli Öğretmenler Kadroya Ne Zaman Alınacak?

İskur.web.tr olarak edindiğimiz bilgilere göre Bakanlık, sözleşmeli öğretmen alımı için Şubat atamalarını beklemek istemiyor ve yaz aylarında süreci başlatmayı hedefliyor.  Sözleşmeli öğretmenler 5 sene aynı yerde çalıştıktan sonra kadroya geçmeye hak kazanacaklar ve 3 sene de kadrolu olarak çalıştıktan sonra tayin isteme hakları doğacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, planlaması yapılan bu süreç ile beraber özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde haklarında soruşturmalar tamamlanan kadrolu öğretmenlere ilişkin ihraç taleplerini de karara bağlayacak.


DİĞER MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, milli eğitim bakanlığı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan milli eğitim bakanlığı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle