Milletvekili nasıl emekli olur? Milletvekili emekli olma şartları nelerdir?

Milletvekili; temsili demokrasi içerisinde halk tarafından seçilen ve halkı temsil etme yetkisine sahip olan kişidir. Milletvekili bağımsız olabilir ya da daha güçlü bir şekilde kitlelere ulaşmak ve seçilmek için siyasi partiler ile birlikte çalışabilir.

İçindekiler

  • Milletvekillerinin emeklilik yaşı kaçtır?
  • Milletvekillerinin emekli olma şartları nelerdir?

Milletvekillerinin emeklilik yaşı kaçtır?

Birçok kişinin aklında 25 yaşında milletvekili olan birinin 2 yıl sonra emekli olmasının haksız olduğu düşüncesi yer almaktadır ancak bu konu tamamen yanlış anlaşılmış bir haldedir. Milletvekili olan birinin emekli olma hakkı kazanması için 2 yıl aktif olarak milletvekili görevinde kalması gerekmektedir. 2 yıl sonunda kişi artık bu meslekten emekli olabilme hakkını elde etmiştir. Bir diğer değiş ile milletvekili seçilen kişinin bu meslekten emeklilik hakkı o anda başlamamaktadır. Milletvekili seçildiğiniz andan itibaren 2 yıl dolmadan işten ayrılmanız ya da uzaklaştırılmanız halinde bu meslekten emekli olamazsınız.

Peki; 2 yıl sınırı neden var; kişi 64 yaşında milletvekili seçildi ve 1 yıl çalıştıktan sonra 65 yaşında emeklilik yaşına ulaştı, 25 yıl hizmet süresini de başka işleri ile doldurdu. Bu kişinin direkt olarak emekli olması görevinde 2 yılını doldurmadan mümkün değildir çünkü milletvekilleri 4 senede bir seçilmektedir. Bu durum kendisini temsil etmesi için seçen kişilere büyük bir haksızlık olacağı için görevinin en azından yarısını tamamlaması gerekmektedir.

Milletvekillerinin emekli olma şartları nelerdir?

Milletvekili olarak emekli olmak isteyen kişilerin;

  • 65 yaşını doldurması,
  • 25 yıl hizmet süresini yerine getirmesi,
  • En az 2 yıl milletvekili olarak görevini yerine getirmesi gerekmektedir. Aksi halde kişilerin milletvekili olarak emekli olması söz konusu değildir.

Çeşitli haber sitelerinde belirtildiği üzere 18 yaşında milletvekili olmuş bir şahsın 2 sene milletvekilliği görevini yerine getirmesinin ardından emekli olması gibi bir durum söz konusu değildir. Bir milletvekilinin emekli olabilmesi için yukarıda vermiş olduğumuz şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Ayrıca milletvekili emekli maaşları yazımızı da okumanızı öneriyoruz.


DİĞER MİLLETVEKİLİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, milletvekili konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan milletvekili duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle