Nisap miktarı nedir, nasıl hesaplanır, ne kadardır?

İçindekiler

  • Nisap ve Nisap Miktarı Nedir, Ne Demektir?
  • Nisap Miktarı Nasıl Hesaplanır? Ne Kadardır?

Nisap ve Nisap Miktarı Nedir, Ne Demektir?

Nisap, sadaka, kurban ve zekat gibi ibadetler için yapılan bir çeşit zenginlik ölçüsüdür. Nisap kelime anlamı olarak yeter sayıdır. Asgari birim zenginliği şeklinde de bilinmektedir. Dini açıdan zenginler, borçları ve ihtiyaçları dışında yeterli paraya sahip olan kişiler zengindir. Bu kişiler sadaka ve zekat almamanın yanı sıra kurban kesmek, zekat vermek ve sadaka vermek konusunda sorumlu olan kişilerdir. Şayet zengin kişiler fazladan mallarının artması sonucu 1 yıl geçmesi halinde zekatı vermesi icap etmektedir. Bu kişilere nisap denmektedir.

Zengin insanların hemen alt kısmı olan kişilere nisap denmektedir. Bu Peygamber Efendimiz (sav) tarafından belirlenmiştir. O zaman İslam halkının ortalama yaşam şartları zenginlik boyutunda gösterdiğinden dolayı nisap miktarları hesap edilmekteydi. Hadislerde de belirtilen nisap miktarları kişinin malına, borç ve ihtiyaçları dışında kalan artan bütçeye bakmaktadır. O dönemlerde altın ya da ederi kadar para ve ticaret mal olarak koyun, keçi, sığır, deve gibi mallara göre yapılırdı. Nisap miktarı bu belirtilen mallara göre hesaplanmaktadır. Nisap miktarı ekonomik ve sosyal kuralların fazla farklılık olmadığı gelecek zamanlarda aynı biçimde bu mallar üzerinden belirlenmektedir.

Nisap Miktarı Nasıl Hesaplanır? Ne Kadardır?

Nisap miktarı hesaplaması yapılırken eskiden mallara, hayvanlara, ekinlere, arsa ve altına göre hesaplanır ve yapılırdı. Şimdilerde de aynı kural değişmediği gibi genel olarak paraya göre bakılmaktadır. Şafilere göre nisap miktarı 72 gram altın olurken paranın ise 40’ta 1’i kadar zekat yapılmaktadır. Genel olarak da bu şekilde hesaplanan nisap miktarı 85 gram altının 2 gramı zekât olarak hesaplandığı gibi zenginlerin parasının 40’ta 1’ini 1 yılda en az 1 kere olmak şartı ile sadaka, zekat ya da kurban keserek nisap vermesi dinimizce uygun görülmektedir.

2021 yılının nisap miktarı 80,18 gram altındır. Bu da yaklaşık olarak 41 bin TL yapmaktadır. Bu paranın altında bir bütçeye sahipseniz sadaka, zekat ya da kurban kesmek zorunda değilsiniz. Bunun yanı sıra mal olarak 40 koyu, 5 deve, 30 sığır ya da 40 keçi gibi her hangi bir mal varlığa sahipseniz zekat vermeniz gerekmektedir. Bu nisap miktarı ayrıca, çocuk, borç vs. gibi durumlarda da değişebilmektedir. Buğdayın, arpanın, hurmanın ve kuru üzümün zekatı, nisap miktarına ulaştığı zaman farz olmaktadır. Bunların nisap miktarı ise 847 kilogram olduğu bilinmektedir.

Bu yazımızda nisap miktarı tablosu, kısaca nedir, ne kadardır, diyanet, anlamı nedir, ne anlama gelir, neye denir, kavramı nedir, malın ölçüsü nedir, gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER NİSAP MİKTARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, nisap miktarı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan nisap miktarı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle