Öğrenci kimlik kartı nedir, nereden nasıl alınır, çıkartılır?

İçindekiler

  • Öğrenci kimlik kartı nedir, ne işe yarar?
  • Üniversite öğrenci kimlik kartı nasıl alınır?
  • Lise öğrenci kimlik kartı nasıl çıkartılır?
  • AÖF öğrenci kimlik kartı nereden alınır?
  • Öğrenci kimlik kartımı kaybettim, ne yapmalıyım?

Öğrenci kimlik kartı nedir, ne işe yarar?

Üniversite, yüksek düzeyde eğitim, öğretim, bilimsel araştırmalar ve yayın yapan fakülte, enstitü, yüksekokul ve benzeri birim ve bölümlerden oluşan, bilimsel özerkliği ve kamu tüzelkişiliği bulunan öğretim kurumlarıdır. Her sene yüz binlerce öğrenci üniversitelere kayıt olmaktadır. Üniversitelerine kayıt işlemini gerçekleştiren öğrencilere de bir öğrenci numarası verilmektedir. Üniversiteden mezun olana kadar tüm işlemleri bu öğrenci numarası çevresinde gerçekleştirilir. Bunun haricinde de üniversitede öğrenci olduğunu gösterir bir belge olan öğrenci kimlik kartı verilir. Bu kimlik kartı ile öğrenciler toplu ulaşım araçlarını indirimli bir şekilde kullanabilir ve öğrencilere yönelik avantajlardan öğrenci olduklarını gösterir bu kimlik kartları ile kolaylıkla faydalanabilirler. Peki öğrenci kimlik kartı nasıl çıkartılır, öğrenci kimliği nasıl alınır?

Üniversite öğrenci kimlik kartı nasıl alınır?

Yükseköğretim kurumları olan üniversitelere kayıt yaptırmanızın akabinde üniversite öğrenci kimlik kartları hazırlanmaya başlar. Bu kartlar üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber bazen 2 hafta ile 1 ay arasında bir sürede hazırlanır ve öğrencilerin teslim almaları için bağlı bulundukları fakültenin öğrenci işlerine teslim edilir. Öğrenciler buraya giderek kimlik kartlarını hiçbir ücret ödemeden alabilirler. Kimlik kartları teslim alınana kadar da üniversiteye giriş ve diğer işlemler için öğrenciler E-Devlet üzerinden öğrenci olduklarını gösterir öğrenim belgesi çıkartabilirler. Bu belge de tıpkı öğrenci kimlik kartı gibi geçerli bir belgedir.

Lise öğrenci kimlik kartı nasıl çıkartılır?

Her lisede olmasa da bazı liselerde de öğrencilerin okula giriş çıkış yapmaları adına bir öğrenci kimlik kartı hazırlatılmakta ve bu kart öğrencilere verilmektedir. Lise öğrencileri bu kartlarını okul idaresinden temin edebilmektedirler.

AÖF öğrenci kimlik kartı nereden alınır?

Açıköğretim Fakültesi yani bilinen kısa adıyla AÖF öğrencileri de tıpkı diğer yükseköğretim kurumlarında olduğu gibi bir kimlik kartına sahip olmaktadırlar. AÖF öğrencileri diğer yükseköğretim kurumlarının aksine bu kartlarını AÖF bürolarından alabilmektedirler.

Öğrenci kimlik kartımı kaybettim, ne yapmalıyım?

Herhangi bir sebepten dolayı öğrenci kimlik kartınızı kaybetmiş veya tahrip etmiş olabilirsiniz. Bu şekilde istenmeyen durumların yaşanmasının akabinde üniversite öğrenci işleriyle iletişime geçmelisiniz. Her üniversitede kimlik kartının yeniden çıkartılması için istenilen şartlar farklıdır. Bazı üniversiteler halen gazeteye kayıp ilanı verilmesini istemektedir. Ancak çoğu üniversite artık bunu uygulamamakta ve yeniden kimlik kartı verirken sadece belirli bir ücret talep etmekte ve kısa süre içinde kartlarını yeniden teslim etmektedir.

Üniversitelerde öğrenci kimlik kartlarının başkaları tarafından kullanılması “okuldan uzaklaştırma cezası” gerektiren disiplin suçlarından bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Bu sebepten dolayı tamamen tarafınıza özel olarak hazırlanmış olan bu kimlik kartlarını başkalarına teslim etmeyin. Ayrıca kaybolması halinde de hemen ilgili birimle iletişime geçin. Bu yazımızda öğrenci kimlik kartı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÖĞRENCİ KİMLİK KARTI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, öğrenci kimlik kartı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan öğrenci kimlik kartı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle