Öğretmenlerin Rotasyon İle Görev Yerleri Değiştirilecek!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yeni bir düzenleme ile beraber üç sene içerisinde 500 bin öğretmenin görev yerlerinin değiştirilmesi öngörülüyor. Rotasyon adı verilen uygulama ile ilk başta kurumunda ya da eğitim bölgesinde 10 yılını doldurmuş öğretmenlerin yerleri değiştirilecek. 10 yılını dolduran öğretmenlerin rotasyonu tamamlandığında ise 8 yıl aynı bölgede görev yapmış öğretmenler rotasyona uğrayacak.

İçindekiler

  • Öğretmenlere Rotasyon Uygulamasının Detayları Belli Oldu !
  • Rotasyon Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

Öğretmenlere Rotasyon Uygulamasının Detayları Belli Oldu !

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretmenlere rotasyon uygulamasının bu ay sonuna kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor. Rotasyon uygulaması 2016-2017 eğitim öğretim dönemi ile başlayacak. Bu dönemde aynı bölgede 10 yılını doldurmuş öğretmenler rotasyona uğrayacaklar. Daha sonra ise 2017-2018 eğitim öğretim döneminde 8 yılını dolduran öğretmenler ve 2018-2019 eğitim öğretim yılında ise 6 yılını dolduran eğitimcilerin zorunlu tayin ile görev yerleri değiştirilecek.

Özellikle son dönemde öğrenci protestolarında artış gözlemlenen okullardan olan İstanbul Erkek, Galatasaray ve Vefa gibi gözde okullarda görev almakta olan öğretmenler de rotasyona uğrayacaklar. Söz konusu öğretmenlerin atamaları doğrudan Milli Eğitim Bakanı tarafından gerçekleştirilecek.

Daha önceki dönemlerde gündeme gelen ancak yürürlüğe konulmayan öğretmenlere rotasyon uygulaması, Milli Eğitim Bakanı’nın İsmet Yılmaz olmasının ardından tekrar gündeme alındı. Yeni uygulamadan yüz binlerce öğretmenin etkilenmesi planlanıyor. Yönetmelik rotasyon yetkisini Valiliklere devrediyor.

Rotasyon Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

Rotasyon kapsamında görev yerleri değiştirilecek olan öğretmenlerin tayin tercihlerinin Temmuz ayında alınması planlanıyor. Öğretmenlerin toplamda 40 tercih hakkı bulunuyor. Öğretmenler çalıştıkları illeri tercih edemiyorlar.


DİĞER EĞİTİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, eğitim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan eğitim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle