Okula başlama yaşı kaçtır?

Okula başlama yaşı kaçtır?

Eğitim sistemi ülkemizde neredeyse her sene değişen, tam olarak bir düzene oturtamadığımız bir alandır. Yeni seçilen bakanlar sistemi iyileştirerek, daha kaliteli bir eğitim sunmak için değişiklikler yapmaktadırlar. Daha bir sisteme uyum sağlayamadan öğrencilere yeni bir sistem sunuluyor. Hal durum böyle olunca eğitim sistemi bir türlü istediğimiz noktaya gelememiştir. Okula başlama yaşı ülkemizde en çok tartışılan konuların başında yer almaktadır. Okula başlama yaşı hesaplanırken çocukların ilkokula başlamaları için en ideal yaş bulunmaya çalışılmıştır. Peki ülkemizde okula başlama yaşı kaç ay oldu?

İçindekiler

 • Çocuğun okula başlama yaşı kaçtır?
 • Anadokuluna başlama yaşı kaç oldu?
 • İlkokula başlama yaşı kaçtır?
 • Okula başlama yaşı ertelenebilir mi?
 • Okula başlama yaşı nasıl hesaplanır?
 • Diğer ülkelerde okula başlama yaşı kaçtır?

Çocuğun okula başlama yaşı kaçtır?

Ülkemizde okula başlaya yaşı mevzuatta yapılan değişiklik neticesinde tekrar güncellenmiştir. Buna göre ilkokula, anaokula başlama yaşı değişmiştir. Peki yeni eğitim öğretim döneminde çocuklar okula kaç yaşında başlayacaklar?

Anadokuluna başlama yaşı kaç oldu?

Ana sınıfına kayıt yaptırmak isteyen veliler çocuklarını 57 ayını doldurmaları ile kayıt yaptırabilirler. Fakat bu çocukların aynı zamanda 69 ayını doldurmamaları gerekmektedir. Yani 57 ayını tamamlayan ve 69 ayını doldurmayan çocukların ana sınıfına kaydı yapılabilir.

Kayıt yaptırılmak istenen anaokulunda yeterli kayıt alınamazsa anaokulu başlama yaşı düşürülebilmektedir. Boşluk kalması halinde ise yaşı 45 – 56 ay arasında olan çocukların kaydı yapılabilir.

İlkokula başlama yaşı kaçtır?

Zorunlu öğrenim çağındaki kız ve erkek çocukların temel eğitimini ve öğretimini sağlamak için devletçe açılan ya da açılmasına izin verilen beş yıllık okula ilkokul denilmektedir. Ülkemizde ilkokul zorunlu tutulmuştur. Yani yaşı gelen çocuklar ilkokula başlamalı ve bu eğitimi almalıdırlar. İlkokula başlama yaşı ise ülkemizde 69 aydır. 69 ayını doldurmuş olan çocuklar ilkokul eğitimi almaya başlayabilmektedirler.

Çocukların gelişimlerinin tam olarak tamamlanabilmesi okula başlamak için oldukça önemlidir. Aksi durumda okul başarısızlığı ve isteksizlik boy gösterebilmektedir.  Peki okula başlama yaşı ertelenebilir mi?

Okula başlama yaşı ertelenebilir mi?

Şayet veli çocuğunun gelişiminin okula başlamak için yeterli olduğunu düşünmüyorsa  1 sene süreliğine ilkokul kaydını erteleyebilmektedir. Ancak 72 ile 80 ay arasında olan çocukların ilkokul kayıtları ise zorunludur.

Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçe ile; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise, ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.

Okula başlama yaşı nasıl hesaplanır?

Okula başlama yaşı hesaplanırken önemli olan nokta, bu hesapta Eylül ayının sonunun baz alınması gerektiğidir.

Örneğin;

 •  Ana sınıflarına kayıt yaptırırken ilk olarak 57 ayını tamamlayan çocuklardan başlanmaktadır. En büyük yaş grubu ise 69 ayını henüz tamamlamayan çocuklara kadardır. Ancak sınıfta boş yer kalması halinde yaşı 45 aya kadar çocuklar öğrenci olarak alınabilir.
 • Ayrıca İlkokul çağına gelen 69, 70 ve 71 aylık çocukların 1 yıl erteleme hakları bulunmaktadır. Bu çocuklar da ana sınıfına kayıt yaptırabilirler. Ayrıca bu çocuklar daha önce hiç ana sınıfına gitmemişler ise onlara öncelik tanınmaktadır.

Okula başlama yaşı hesaplaması yapılırken, çocukların okula hazır olup olmadıkları, kendi başlarına okulda durup duramayacakları, fiziksel ve bilişsel olarak okula uyum sağlayıp sağlayamayacakları gibi önemli konularda uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler dikkate alınmaktadır. Tüm bunlar ve diğer önemli maddeler dikkate alınarak zorunlu okula başlama yaşı belirlenmektedir. Bu belirlemeyi ise Milli Eğitim Bakanlığı yani MEB gerçekleştirmektedir. Peki dünyada okula başlama yaşı kaçtır?

Diğer ülkelerde okula başlama yaşı kaçtır?

 • İngiltere, İrlanda, Avusturalya, Yeni Zelanda, Malta, Dominik, Nepal, Pakistan, Sri Lanka, Myanmar, Grenada gibi ülkelerde okula başlama yaşı 5’tir.
 • Almanya ve İsveç’te okula başlama yaşı 64 ile 72 ay arasındadır.
 • Dünyanın en farklı eğitim sistemlerinden bir tanesine sahip olan Finlandiya’da okula başlama yaşı 7 olarak belirlenmiştir.

Vermiş olduğumuz örnekler çoğaltılabilir. Ancak genel olarak ülkemizde okula başlama yaşı diğer ülkelerde benzerdir.

Bu yazımızda son dakika okula başlama yaşı değişti, okula başlama yaşı kaçtır, okula başlama yaşı sorgulama ile okula başlama yaşı üst sınır alt sınır ile ilgili yönetmelik hakkında detaylı bilgiler verdik. Okula başlama yaşı kaç oldu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER OKULA BAŞLAMA YAŞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, okula başlama yaşı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan okula başlama yaşı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle