Onur Belgesi Nasıl Alınır? Onur Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Eski dönemde okullarda sadece taktir ve teşekkür belgeleri verilirdi. Birçok öğrenci sene sonuna doğru belirli krediler üzerinden verilen bu belgeler için notlarının yeterliliğini öğrenmek adına hesaplamalar yapardı. İlerleyen dönemlerde öğrencilere verilen bu belgelere ek olarak bir de onur belgesi uygulaması hayata geçti.

Onur belgesi diğer belgelerden daha farklı kriterlere bakılarak verilen bir belge. Bir öğrencinin onur belgesi alması için derslerde başarılı olması yetmemektedir.

Onur belgesi almak için şartlar nelerdir?

  • Ulusu ya da okulu temsil eden bir yarışmaya katılmak ve bu yarışmada ilk beş içerisinde yer almak,
  • Kültürel aktivitelerde aktif bir şekilde yer almak,
  • Okul etkinliklerinde yardımcı roller üstlenmek olarak ele alınabilir.

Onur belgesi; sınıf öğretmeninin öğrenciyi gözlemlemesi sonucunda verilen bir belgedir. Bir öğrencinin sınıf içerisindeki durumu, görevlerini başarıyla yerine getirmesi ve öğretmenin inisiyatifi sonucunda bir öğrenci onur belgesi alabilir. Öğrencinin onur belgesi alması için taktir ya da teşekkür belgesine hiçbir şartta ihtiyaç yoktur.

Onur belgesi almaya ne engel olur?

  • Okul içerisindeki agresif tutum,
  • Disiplin cezaları,
  • Öğretmenler ile problemler yaşamak,
  • Öğrenciler ile problem yaşamak,
  • Hiçbir etkinlikte yer almamak,
  • Etkinliklere yardımcı olmamak gibi durumlar onur belgesi almaya engel teşkil etmektedir.

Bir kişinin okul içerisindeki sosyal durumu onur belgesi almasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Uluslararası etkinliklere katılan bir öğrencinin derece almadan dönmesi, onur belgesi almasına engel değildir. Mühim olan müsabakalarda temsil etmektir, birinci olmak ya da dereceye girmek şarkı aranmaksızın onur belgesi verilebilmektedir.

Onur belgesi, öğrenciyi onurlandırmak adına verilen bir ödüldür. Kişinin hangi dönemde başarılı olduğunu ortaya koyan bir belgedir. Okul Müdürü, Fakülte Dekanı ya da Rektör tarafından onur belgesi imzalanmaktadır. Onur belgesi alma hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ONUR BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, onur belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan onur belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle