Ornitolog nedir, ne iş yapar, nasıl olunur?

Ornitolog nedir?

İçindekiler

  • Ornitolog nedir, ne demektir?
  • Ornitolog nasıl olunur, olma şartları nelerdir?
  • Ornitologların çalışmaları nelerdir?

Ornitolog nedir, ne demektir?

Ornitolog, kuşların bilimini inceleyen, bütün kuş aleminin yapı, şekil, ses, tüy, renk, uçuş, göç, yaşama ve beslenme gibi birçok şekilleri inceleyen bilim dalına denmektedir. Ornitolog Türkçe karşılığı olan kısaca kuşbilimci de denmektedir. Kuşları gözlemleyen rehber olan Ornitologlar, kuşlar hakkında ne varsa onları araştırmakla yükümlü olup bilinmeyen esrarengiz birçok kuş türlerini bulmak, nasıl uçtukları ve nasıl çoğaldığına kadar bütün her şeyi incelemektedirler.

Kısaca kuşbilimi olarak bilinen ornitolog, dünya üzerinde yer alan 8.700 tane farklı kuş türlerinin dağılımlarını incelemektedir. Bu incelenen kuşların hepsinin neredeyse tek tek davranışlarından göçlerine, ekolojilerinden diğer bilinmeyen bilgilere kadar araştırmaya ornitoloji denmektedir. Ornitologların çalışma alanı geniş olduğu gibi detayları ve konuları da bir o kadar büyük bir kısmı oluşturmaktadır. Her ne kadar çok fazla ornitolog gibi görünse de gerçekten işini iyi yapan, kuş dünyasına kendisini ait hisseden ve birçok katkı sunan bilim insanları çok daha azdır. Kuşlar hakkında genel olarak bütün araştırmaları yapan ornitologlar, üniversitelerde bulunan yüksek profesörlerin yanı sıra asistanlarda bu işi yapmaktadır. Ancak genel itibari ile işini çok seven ornitolog profesörler bu işe hayatını dahi adamışlardır.

Ornitolog nasıl olunur, olma şartları nelerdir?

Kuşları her çeşit ve türlü olarak farklı açılardan ve bakışlardan inceleyen, araştıran bilim adamlarına ornitolog denmektedir. Kuş biliminde görev alan bilim adamların görevi, özel olarak kuşları ve türlerini, bütün kuşların kendi türünü (cinsi, büyüme aşaması, coğrafi bölgesi, nüfusu) araştırır ve izleyerek kayıt eder. Dünyada birçok ülkedeki üniversitelerde, kuş biliminin alanında çeşitli özel eğitim verilmektedir. Türkiye’de ornitolog olabilmek için biyoloji alanının bitirilmesi ve biyologların bu konulara yönelmesi durumunda da kuşbilimci olunabilmektedir. Bunun yanı sıra ornitolog uzmanlığı biyoloji bölümün alt dalı olarak bilindiğinden ötürü böylelikle ornitolog olunabilmektedir.

Türkiye dahil olmak üzere Dünya genelinde Ornitolog dernekleri ve kuruluşları bulunmaktadır. Dernek tarafından kuş cinslerini korunmakta, cinslerinin öğrenilip araştırılmakta ve geliştirilmekte olduğundan dolayı dernekler kamuoyuna da bildirerek bu işlemleri en iyi şekilde yapmaktadır. Kuşların yaşamına ait her konuyu inceleyen dernekler ayrıca kuşlara zarar verilmemesi için de bu konuda ayrıca tabiri caizse savaşmaktadır. Kuşların bakımları konusunda nasıl yapılacağı hakkında da insanlara birçok kez yardımcı olan dernekler, bilinçsizce kuşlara zarar verilmesine de karşıdırlar. Bunun yanı sıra kuş avlarına da karşı olan derneklerin çeşitli protestoları ve etkinlikleri olmuştur. Bu konuda dernekler sadece kuşları araştırmakla kalmıyor ayrıca korumak için de ekstra çalışmaktadır.

Ornitologların çalışmaları nelerdir?

Türkiye’de yapılan kuş bilimi hakkında çalışmalar, kuşların cinslerinin geliştirilmesi ve korunması için birçok türlü ve ilgi çekici kampanyalar yapılmıştır. Bu etkinliklerde kuş avlarının oluşmaması ve kuşları daha çok sevilmesi için kuş güzellik yarışmaları gibi çeşitli etkinlikler yapılmıştır. Bu yarışma örneği özel olan kuş türlerinin korunması gerektiğini vurgulamaktadır. Türkiye’deki birçok dernekler dünyada ünlü dernekler ile bağlantılı olduğundan dolayı çeşitli ortak çözümler de yapılmaktadır. Kuş cinslerinin bu konuda insanların farkında olabilmesi için insanlara özel çeşitli etkinlikler ve çalışmalar yapılmaktadır.

Kuşları sevdirme amaçlı kuşları yetiştirme ve bu konuya ait çeşitli ilgi duyanlar veya uzman çalışanlar da derneklere giderek bilgi alabilir ya da beraber çalışabilirler. Bu anlamda ülkemizde bulunan derneklere örnek verecek olursak, çeşitli Biyoloji dernekleri, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, birçok üniversite ve veteriner gibi konularda çeşitli ortak çalışmalar düzenlenmektedir. Bilhassa bu yapılan çalışmalar gençler için öğretici ve eğitici olması için daha fazla ortak çalışmalar yapılmaktadır. Ülkemizde bulunan ornitoloji dernekleri farklı şehirlerden gelerek belirlenen zamanlarda toplanıyor ve çeşitli konferans, konuşma, etkinlik ya da benzeri düzenlemeler ile konuşmalar yaparak bilgilendirmeler yapmakta ve yapmaya devam etmektedir.

Bu yazımızda ornitolog ne iş yapar, neleri inceler, hangi bilim dalıdır gibi ornitoloji çalışmaları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ORNİTOLOG HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, ornitolog konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan ornitolog duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle