Rayiç bedel nedir, nasıl hesaplanır öğrenilir, belgesi nereden nasıl alınır?

Rayiç bedel nedir, ne demektir?

İçindekiler

  • Rayiç bedeli nedir, ne demektir?
  • Rayiç bede nasıl hesaplanır, belirlenir?
  • Rayiç bedel belgesi nereden nasıl alınır?
  • Rayiç bedeli geçerlilik süresi nedir, ne kadardır?
  • Rayiç bedeli az göstermek, rayiç bedel altın satış durumları

Rayiç bedeli nedir, ne demektir?

Rayiç bedel bir mülkün ya da aracın bugünkü piyasa koşullarında satış bedeli demektir. Rayiç bedeli tapunun veya aracın o günün şartlarında ne kadar değeri olduğunu göstermektedir. Kelime anlamı olarak da bir malın alış – satış değeridir.  Bir aracın veya tapunun değeri yıldan yıla değişiklik göstermesinden dolayı günümüz piyasa değerini belirlemek için rayiç bedel kullanılmaktadır. Bu rayiç bedel kasko bedeli belirlenmesinde veya herhangi bir durumda sigortanın yapacak olduğu ödemelerde ne kadar ödeme yapılacağı hususlarında büyük önem taşımaktadır.

Rayiç bede nasıl hesaplanır, belirlenir?

Rayiç bedel belirlenmesinde belirlenecek olan eşyanın ne olduğu önemlidir. Örnek olarak araçlarda rayiç bedel hesaplaması için Türkiye Sigorta Birliği tarafından yayınlanan kasko değer listesi ile otomobil alım satımı yapmakta olan İnternet sitelerinin, galerilerin fiyat ortalamaları alınarak rayiç bedel belirlenir.

Tapuda rayiç bedel belirlenmesinde ise daha farklı kriterler baz alınmaktadır. Gayrimenkul sektöründe rayiç bedel belirlenmesi için taşınmazın kaç senelik olduğuna, aynı semtte bulunan diğer gayrimenkullere, şehre uzaklık durumuna ve konumuna, aynı semtte bulunmakta olan sosyal ve ekonomik imkanlara, semtin tarihi, mimari ve doğal güzelliklerine bakılarak ortalama bir rayiç bedel hesaplanmaktadır. Ayrıca bazı belediyeler kendi İnternet adreslerinde arsa rayiç bedellerini vermektedir. Kendi belediyenizde de bu tarz bir uygulama olup olmadığını İnternet adresi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Rayiç bedel hesaplamasında çeşitli formüller de bulunmaktadır. En çok kullanılan formül ise aşağıda verilmiştir. Ancak bu tarz hesaplamalarda yanlış sonuçlara ulaşılabilmektedir. Bu sebepten dolayı rayiç bedel  sorgulama için sigorta şirketler ile iletişime geçmeli ve onların rayiç bedelini belirlemelerini sağlamaktadır. Farklı şirketler farklı bedeller ortaya çıkarabilir. Bu sayede en yüksek bedel veren şirket ile çalışabilirsiniz.

Aynı Semtteki 3 Gayrimenkulün Rayiç Bedelinin Toplamı / Gayrimenkullerin Toplam Metrekaresi = m2 başına düşen rayiç bedel

Metre Kare Başına Rayiç Bedel x Gayrimenkulün Metrekaresi = Rayiç Bedelin Kısmen İfadesi

Rayiç bedel belgesi nereden nasıl alınır?

Tapu için rayiç bedel tespiti taşınmazın türüne göre defterdarlıklarda ve mal müdürlüklerinde yapılmaktadır. Belirlenmiş olan bu bedel doğrultusunda ise taşınmaz mal satışları yapılmaktadır. Rayiç bedel belgesini ise gayrimenkul hangi belediyeye bağlı ise oradan alabilirsiniz. da ve parselden veya ad ve soyada göre emlak beyanlarından bakılarak bulunduğu mahalle-cadde ve sokak bilgilerine göre o yılki rayiç bedel ve arsa birim değeri öğrenilebiliyor. Ayrıca rayiç bedel öğrenmek için belediyenizi telefonla aramak da yeterli olabilmektedir.

Rayiç bedeli geçerlilik süresi nedir, ne kadardır?

Rayiç bedel için kanunla belirlenmiş yasal bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Ancak her sene fiyatların değişebileceği göz önüne alındığında almış olduğunuz belgenin ne kadar yeni olduğu da önem kazanmaktadır. Yine de belediye ile iletişime geçerek bu husus hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

Rayiç bedeli az göstermek, rayiç bedel altın satış durumları

Bazı durumlarda tapu harcı satıcı firmalar tarafından göz ardı edilmektedir. Rayiç bedel düşük gösterilerek gelir vergisi matrahı gizlenmek istenmektedir. Şayet rayiç bedeli oldukça düşük gösterilmiş bir evi satın aldığınızda ve bunu ileride satmak istediğinizde çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Çünkü almış olduğunuz konutu 5 sene içerisinde satmanız durumunda bir kazanç oluşmuş ise vergi ödemekle yükümlüsünüz. Satacak olduğunuz bu konutta rayiç bedel düşük gösterildiği için geliriniz de bir o kadar yüksek çıkacaktır ve çok daha fazla vergi ödemek zorunda kalacaksınız. Bu sebepten dolayı ev satın alacakken rayiç bedelini öğrenmek oldukça önemlidir.

Bu yazımızda rayiç bedel hesaplaması ve rayiç bedel ne işe yarar hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER RAYİÇ BEDEL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, rayiç bedel konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan rayiç bedel duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle