Resmi Tatil nedir, ne demektir? Resmi tatil günleri hangileridir?

Resmi tatil günleri

İçindekiler

  • Resmi Tatil Nedir, Ne Demektir?
  • 2019 Resmi Tatil Günleri

Resmi Tatil Nedir, Ne Demektir?

Resmi tatil, herhangi bir ülkede devlet otoriteleri tarafından kamu kuruluşlarının ve okulların tatil edildiği kısa dönemlere denilmektedir. Dini, milli, veya kültürel öneme sahip olan günler birçok ülkede resmi tatil olarak ilan edilmektedir. Resmi tatiller genel olarak 1 ile 5 gün uzunluğunda değişmektedir. Resmi tatiller yasalarca belirlenmiştir.

Resmi tatil günlerinde çalışan kişiler ücretlerini %100 zamlı olarak almaktadırlar. Bu hususta detaylı bilgilere resmi tatil günlerinde çalışma hakkındaki yazımızdan detaylı olarak elde edebilirsiniz. Peki ülkemizde hangi günler resmi tatil olarak geçmektedir?

2019 Resmi Tatil Günleri

Resmi tatiller yazımızın başında da belirttiğimiz üzere önceden belli olan ve yasada belirtilen günlerdir. Aşağıdaki tabloda 2019 yılında hangi günleri resmi tatil olarak geçireceğimiz açıkça belirtilmiştir. Bu günler haricindeki zamanlar resmi tatil olmamaktadır.

Çalışanlar işçiler, emekçiler, öğretmenler, memurlar ve öğrenciler ile diğer meslek erbapları 2019 yılında 15 buçuk gün resmi tatil yapacaklardır. Bu tatil günleri aşağıdaki tablodadır.

Süre Ay Gün
Yılbaşı 1 Gün 01 Ocak Pazartesi
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 1 Gün 23 Nisan Salı
Emek ve Dayanışma Günü 1 Gün 1 Mayıs Çarşamba
Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 1 Gün 19 Mayıs Pazar
Ramazan Bayramı Arifesi Yarım Gün 3 Haziran Pazartesi
Ramazan Bayramı 1. Gün 4 Haziran Salı
Ramazan Bayramı 2. Gün 5 Haziran Çarşamba
Ramazan Bayramı 3. Gün 6 Haziran Perşembe
15 Temmuz Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü 1 Gün 15 Temmuz Pazartesi
Kurban Bayramı Arifesi  Yarım Gün 10 Ağustos Cumartesi
Kurban Bayramı  1. Gün 11 Ağustos Pazar
Kurban Bayramı  2. Gün 12 Ağustos Pazartesi
Kurban Bayramı 3. Gün 13 Ağustos Salı
Kurban Bayramı 4. Gün 14 Ağustos Çarşamba
Zafer Bayramı  1 Gün 30 Ağustos Cuma
Cumhuriyet Bayramı  Yarım Gün 28 Ekim Pazartesi
Cumhuriyet Bayramı  1 Gün 29 Ekim Salı

Bu sene Bakanlar Kurulu tarafından alınan ani bir karar ile Kurban Bayramı tatili on güne çıkarıldı. Ancak burada çok karıştırılan bir konu bulunmaktadır. On gün sürenin tamamı resmi tatil ilan edilmemiş, idari tatil ilan edilmiştir. İdari tatil ve resmi tatil birbirlerinden ayrılan kavramlardır. İdari tatilde sadece memurlar tatil yapacaklardır. İşçi ve emekçiler yine çalışmaya devam edecek olup, onlar için tatil yukarıda belirttiğimiz günlerdir. İdari tatil hakkında daha detaylı bilgilere İdari Tatil yazımızdan ulaşabilirsiniz. Tüm bu tatil günlerinin dışında bazı günler tatil sanılmaktadır. Bu tatil olmayan günlere de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  • 24 Nisan Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • 2 Mayıs Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • 18 Mayıs Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • 6 Ekim Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • 10 Kasım Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • 24 Kasım Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN
  • 31 Aralık Resmi Tatil Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN

2019 yılı resmi tatil günleri takvimi üzerinde de rahatça görebileceğiniz gibi bu sene çoğu resmi tatil günü hafta sonuna denk geliyor. Çok sayıda kişi bu sebepten dolayı harici olarak tatil yapamayacak. Bu yazımızda Resmi gazete resmi tatil günleri nelerdir, hangi günler resmi tatil günleridir, resmi tatil hesaplama programı, resmi tatil olan günler gibi konuları detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzde dile getirebilirsiniz.


DİĞER RESMİ TATİL GÜNLERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, resmi tatil günleri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan resmi tatil günleri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle