Sağdıç nedir, nasıl olunur?

Sağdıç nasıl olunur?

İçindekiler

  • Sağdıç Kime Denir?
  • Nasıl Sağdıç Olunur?
  • Sağdıç Evli Mi Olur, Bekar mı?

Sağdıç Kime Denir?

Düğünde damadın yanında yardımcı olan kişiye sağdıç denmektedir. Gelinin nedimeleri ile eşit sayıda olması gereken sağdıçlar, düğünde birçok yardıma koşarlar. Her ne kadar sayı konusunda zorunluluk olmasa da genel olarak bu tarzdır. Bununla birlikte damat istediği kadar sağdıç dahi seçebilir. Sağdıçların bazı görevleri mevcuttur. Bu görevleri yerine getirmeleri durumunda zaten sağdıç olmayı hak etmiş sayılırlar.

Sağdıçların görevleri arasında düğün zamanında ve öncesinde damada yardımcı olurlar. Bekarlığa veda partisinden kılık kıyafete, hediyelerden ne yapması gerektiğine kadar birçok detaya yardımcı olurlar. Damadın bu mutlu gününde yardımcı olan sağdıçlar bu yüzden en yakın dostları arasından seçilir. Maddeler halinde kısaca sağdıçların görevlerinden bahsedelim.

  • Evlenmeden önce yapılan ilk adım yüzük seçmeleridir. Bu konuda damada yardımcı olan sağdıçtır. Bu durumda sağdıçlar kendi fikirlerinden çok gelinin arkadaşları ile bir şekilde irtibata geçip en iyi yüzük belirlenir.
  • Bekarlığa veda partisi damat için evlilik öncesi yapmak istediği en önemli noktadır. Bu konuda organizasyonları ve gerekli bütün her şeyi ve masrafları sağdıçlar ayarlar.
  • Düğün yaklaşırken gelin arabasını süsleme görevini de yapan sağdıçlar, hem masrafları karşılarlar. Hem de gelin arabasını en iyi şekilde süslenmesine yardımcı olurlar.
  • Düğün zamanında sağdıçlar düğünün organizasyonundan işleyişine kadar ilgilenir. Zurnacı ya da davulcu ne varsa ayarlanır ve gerekli masrafların hepsinden sağdıçlar sorumlu olur.

Damadın mutlu gününde yardımcı olan sağdıçlar, düğün bitene kadar masrafları da karşılar, gerekli yardımı da yaparlar.

Nasıl Sağdıç Olunur?

Sağdıç olabilmek için her hangi bir diploma ya da sertifika gibi benzeri şeylere gerek yoktur. Sağdıçlar damatlar tarafından en yakın arkadaşı ya da akrabaları arasından seçilirler. Sağdıçların sayısı kadar nedimelerde gelin tarafından seçilir. Sağdıç olabilmek kolay olmadığı gibi birçok sorumluluğu bulunmaktadır. Bu sorumlulukları kaldırabilmesi gereken sağdıçlar maddi ve manevi desteği damat için gerekli yardımı yaparlar. Yukarıda bahsedilen görevlerin yanı sıra damadın seçtiği takım elbiseyi giyen sağdıçlar, farklı olmamak şartıyla hepsi aynı takım elbiseyi, çiçeği ve ekipmanları giymek zorundadırlar. Damat tarafından sağdıçlar düğün günü bütün sorumluluğu üstelenebilecek maddi anlamda güce sahip olması, istenen özellikler arasında yer almaktadır.

Sağdıç Evli Mi Olur, Bekar mı?

Sağdıçlar damadın düğün evresinde sağ kollarıdır. Sağdıç olmak oldukça zor bir görevdir. Bu sebepten dolayı bu görevi genel olarak damadın en yakını üstlenir. Ancak bu yakın kişinin yani sağdıcın evli veya bekar olması gibi bir şart bulunmamaktadır. Yani ister bekar olun, isterseniz de evli sağdıç olabilirsiniz.

Bu yazımızda sağdıç olmak hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SAĞDIÇ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, sağdıç konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan sağdıç duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle