Seksör nedir, ne iş yapar, nasıl olunur?

İçindekiler

  • Seksör nedir, ne iş yapar?
  • Seksörler ne kadar para kazanıyorlar? Seksör maaşları
  • Seksörler Civcivlerin Cinsiyetlerini Nasıl Belirliyor?
  • Seksör Nasıl Olunur?

Seksör nedir, ne iş yapar?

Seksörlük, son dönemlerde adından oldukça söz ettiren mesleklerden bir tanesi oldu. Seksörlük, Uzakdoğu ülkelerinde 100 seneyi aşkın süredir olan bir meslek olsa da ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlıyor. Sektör, civcivlerin dünyaya geldiği 1 saat içerisinde cinsiyetlerini belirleyen mesleği icra eden kişilere denilmektedir. Kısaca seksör, civcivlerin ileride tavuk mu yoksa horoz mu olduklarını tespit etmektedir.

Seksörler ne kadar para kazanıyorlar? Seksör maaşları

Seksörler yüzde iki hata payı ile civcivlerin cinsiyetlerini belirlemektedirler. Ülkemizde 20 kadar seksör bulunuyor. Sadece ülkemizde değil aynı zamanda İngiltere, Hollanda gibi çok sayıda ülkede oldukça fazla seksör açığı bulunuyor. Bu mesleği icra edenler bu bakımdan oldukça değerliler. Öyle ki seksörlerin gelirleri de yaptıkları işin zorluğu ve sektörde çok az seksör olmasından dolayı oldukça fazla. Bir seksör ortalama 10 bin TL kadar bir gelir elde ediyor. Ülkemiz şartları ve maaş olanakları düşünüldüğünde seksörlerin kazanmış oldukları para hayli tatmin edici.

Seksörler Civcivlerin Cinsiyetlerini Nasıl Belirliyor?

Seksörlük yapan kişiler genel olarak masa başına geçerler ve yumurtadan yeni çıkmış olan civcivleri masanın etrafında toplarlar. Ardından civcivleri sıkı sıkı tutarak cinsel organlarını kontrol ederler. Bu sayede de dişi ve erkek civcivleri ayırırlar. Peki nasıl seksör olunur?

Seksör Nasıl Olunur?

Şu an için bu eğitimi genel itibariyle Hollanda vermektedir. İngilizce bilen ve gerekli olan diğer şartları taşıyan kimseler 2 sene sürecek olan eğitim sürecine tabi tutulurlar. Eğitim süreci oldukça zordur ve ilk eğitime başlayan kişilerin neredeyse %60’ı eğitimlerini tamamlamadan vazgeçerler. Bu eğitimler sırasında sizlere çalışmalarınızın karşılığı olarak da asgari ücret bağlanır. Yani hem işi öğrenirsiniz, hem de para kazanmış olursunuz.  Ülkemizde dileriz ilerleyen zamanlarda seksörlük eğitimi veren kuruluşlar açılır ve bu bakımdan sektörün öncü ülkelerinden bir tanesi olabiliriz. Ancak ne yazık ki eğitimler şu an için sadece Hollanda’da alınabiliyor.

Son yıllarda çeşitli meslek gruplarında meydana gelen yığılmalar sebebiyle artık kişiler gelecekleri için daha az kişinin yapmış olduğu, eleman açığı bulunan sektörlere yöneliyorlar. Seksörlük de bu meslek dallarının başında yer alıyor ve uzun yıllar da bu popülaritesini koruyacak gibi duruyor. Bu yazımızda seksörlük mesleği hakkında seksörlük eğitimi veren okullar, seksör eğitimi nereden alınır, seksörlük eğitimi nerede veriliyor, kanat selling eğitimi gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MESLEKLER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, meslekler konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan meslekler duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle