TBT (Throw Back Thursday) nedir, ne demektir, anlamı ve açılımı

TBT nedir?

Sosyal medyada çok sayıda şey hızlıca fenomen olabiliyor ya da milyonlar tarafından uygulanabiliyor. Bunlardan bir tanesi de son yıllarda çok kişi tarafından kullanılmakta olan #TBT hashtagi yani etiketi. Facebook, İnstagram, Twitter veya çok sayıda sosyal mecrada bir anıyı paylaşırken kişiler TBT şeklinde bir etiket de ekliyorlar ve çoğu kişi halen bunun ne anlama geldiğinden bihaber durumda. Peki TBT nedir, ne demektir?

TBT nedir, ne demektir?

Sadece İstagram’da TBT etiketli 500 milyonu aşkın fotoğrafın bulunduğu tahmin ediliyor. Peki bu denli sık kullanılmış olan bu etiketin anlamı nedir? Bunun için öncelikle bu kısaltmanın açılımına bakmamız gerekmektedir. TBT, Throw Back Thursday kelimelerinin kısaltılmasından oluşmuştur. Bu cümlenin anlamı ise “Geçen Perşembe gününden bir kesit” ve benzer anlamlara gelmektedir. Burada gün olarak neden Perşembe sorusu çok kez sorulmuş olsa da, bunun tam yanıtını ne yazık ki bilmiyoruz. Kişiler geçmiş anılarını paylaşırlarken TBT etiketini yani geçen Perşembe gününe dönüş etiketini ekleyerek fotoğraflarını paylaşmaktadırlar.

Bu etiket o kadar başarılı oldu ki bunun yanında çeşitli etiketlerde üretilmeye çalışıldı. Flashback Friday yani #FF ve Throw Back yani #TT etiketleri  bunlardan sadece birkaçı. Ancak bu etiketlerin hiç birisi bir TBT kadar başarı sağlayamadı. TBT etiketli fotoğraflarda paylaşımın Perşembe günü yapılması önem arz ediyor. Zaten fark ettiğiniz üzere bu tarz etiketlere sahip fotoğraflar hep bu gün paylaşılıyor. Ayrıca son günlerde yine bu kelimeye Türkçe bir anlam yükleyerek hey gidi günler etiketini yani HGG paylaşılmaya başlandı. Bu etiketi görürseniz de ne anlama geldiğini unutmayın.

Bu yazımızda Throw Back Thursday yani TBT nedir, ne işe yarar, neden kullanılır, TBT açılımı nedir, TBT ne anlama gelmektedir, TBT’nin Türkçe karşılığı nedir, gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TBT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, tbt konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan tbt duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle