Termik santral nedir, yararları ve zararları nelerdir?

İçindekiler

 • Termik santral nedir, ne demektir?
 • Termik santral nasıl çalışır?
 • Termik santrallerin faydaları ve zararları nelerdir?

Termik santral nedir, ne demektir?

Termik santraller genel olarak, suyu ısı enerjisi sayesinde buhar meydan getirerek buharı elektrik enerjisine dönüştürmek için kullanılan santral çeşididir. Termik santral, diğer santrallerin yanı sıra doğal gaz ve kömür ile çalışarak elektrik enerjisi üreten bir santraldir. Buhar gücü ile çalışan termik santral, ısıtılan suyu buhara dönüştürerek çeşitli türbinler yardımı ile buhardan elektrik enerjisi üreten bir santraldir.

Termik santral nasıl çalışır?

Termik santral, suyu yüksek bir basınç ile 150 ve 160 bar arasında yüksek oranda sıcaklık sayesinde 550 derece gibi bir rakama ulaştırarak buharlaştırır. Buharlaşan basınçlı olan bu su, yüksek basınçtan sonra alçak basınçlı olan türbinlere gider. Burada yer alan sistemi çalıştırarak türbinlere doğru giden buhar sayesinde türbinlerde görülen sistem bir enerjinin doğmasını sağlayarak mekanik olan enerjiyi elektriğe çevirmektedir. Termik santraller kısaca bu şekilde çalışmaktadır.

Termik santral, 3 farklı temelde şekil alarak yakıtların içerisinde oluşan kimyasal olan enerjiyi ısıya, ısı enerjisini de hareket yani kinetik enerjiye, kinetik enerjiyi ise elektriğe çevirerek çalışmaktadır. Kısa bir tanım ile termik santral, kimyasal olan bir enerjiyi elektriğe çeviren bir santral tesisidir. Termik santralin içerisinde bulunan temel malzemeler şu şekildedir.

 • Buhar türbini
 • Kazan
 • Jeneratör

Termik santral, yakıt içerisinde bulunan kimyasal enerjiyi bu malzemeler sayesinde elektrik enerjisine çevirerek ülkenin daha iyi bir şekilde elektrik üretmesini, kazanmasını ve kullanmasını sağlamaktadır. Her ne kadar tek kademede gerçekleşmese de birçok adım ve varyantlardan geçerek zorlu bir süreç içinde elektrik enerjiye dönüşmektedir. Yararı olduğu kadar çevreye ve canlılara çeşitli zararları bulunmaktadır.

Termik santrallerin faydaları ve zararları nelerdir?

Termik santral, az önce de belirttiğimiz gibi ısı enerjisi sayesinde oluşan kimyasal enerjiden elektrik enerjisi üretilerek çalışmaktadır. Yüksek sıcaklık sayesinde ısınan su buharlaşarak elektrik enerjisine türbinler sayesinde dönüşmektedir. Ancak bunu yaparken çevreye ve canlılara çeşitli yararları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır.

Son zamanlarda özellikle enerji ihtiyacı artmakla beraber birçok santraller kurulmaya başlanmıştır. Kimileri onaylarken kimi gruplar ise protesto ederek bağımsız bir şekilde protesto etmektedir. Enerji santralleri kurulduktan sonra çevreye ve ülkeye elektrik konusunda yardımcı olurken oluşturduğu risklerden dolayı doğaya, çevreye, insanlara ve diğer canlılara da çeşitli büyük sorunlar vermektedir. Termik santralin yararlarını maddeler halinde görelim.

 • Kalitesi düşük olan kömürler eğer termik santrallerde kullanılırsa ekonomi açısında yararlıdır.
 • Ucuz bir şekilde kömür ve doğal gazdan elektrik sağlayarak insanlar yararlanmaktadır.
 • Taşınabilir kömür sayesinde birçok yere kolaylıkla termik santral kurulması ayrıca faydalıdır.
 • Su buharı ile limitsiz bir şekilde elektrik enerjisi üretilebilmektedir.
 • Elektrik enerjisi üreterek çok basit ve maliyeti düşük bir şekilde elektrikler üretilebilir.

Bu gibi nedenler termik santrallerin faydaları olarak görülmektedir. Birde termik santrallerin zararlarını maddeler halinde bakalım.

 • Enerji üretirken meydana çıkan kötü gazlar önce havaya daha sonra yağmur ile suya ve son olarak da toprağa karışmaktadır. Bu kötü gazlar sadece doğaya değil, ekinlerden yararlanan insanlara ve diğer canlılara büyük ölçüde zarar vermektedir.
 • Oluşan zehirli gazlar yüzünden insanların sağlıkları kötü etkilenmekle beraber ve birçok kişinin yakalandığı gibi çeşitli ölümcül hastalıklara yol açabilmektedir.
 • Bu gazlar yüzünden ölümcül hastalıklar olan tümör ve kanser hastalıklarının risklerini arttırmaktadır.
 • Termik santral atmosferi de aynı şekilde kötü etkileyerek ozon tabakasına zarar vermektedir.
 • Bunun yanı sıra ormanlar ve yeşillikler ayrıca zarar görerek yavaş yavaş ölmektedir.
 • Termik santraller ayrıca bitki örtüsüne zarar vererek orada oluşan ekinleri de olumsuz etkilemektedir.
 • Termik santraller en çok hava kirliliğine sebep olduğundan dolayı olması birçok canlıların nesli tükenmiş ve diğerleri de aynı şekilde risk altındadır.
 • Termik santraller yüzünden çevre sorunları artmakla beraber küresel sorunları da beraberinde getirmektedir.

Termik santraller bu şekilde zararları çok olduğundan dolayı düzenli olarak bakılmalı, filtrelenmeli ve özellikle zehirli gazlar için çözüm üretilmelidir. Aksi halde termik santraller yüzünden daha çok fazla çevremize ve bize olduğu gibi dünyamıza zarar vermeye devam edecektir.

Bu yazımızda termik santral nedir, kullanım alanları nasıldır, çevresel etkileri, çeşitleri, çalışma prensibi gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TERMİK SANTRAL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, termik santral konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan termik santral duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle