Trüf mantarı nedir? Trüf mantarı tohumu nereden alınır?

İçindekiler

  • Trüf mantarı nedir?
  • Trüf mantarı tohumu nereden alınır?
  • Trüf mantarı nasıl bulunur?

Trüf mantarı nedir?

Trüf mantarı yani bir diğer değiş ile kara elmas birçok kaynakta tanrı ile kralların özel yemeklerinden biri olarak geçmektedir. Trüf mantarı oldukça değerli bir besin kaynağıdır. Birçok yerde bu mantarın açık arttırma yöntemi ile satıldığını görmeniz mümkündür. En önemli özelliklerinden biri besin değeri diğeri ise afrodizyak etkisi olarak bilinmektedir. Oldukça fazla çeşide sahip olan bu mantarın yetiştirilmesi oldukça zor yani emen isteyen bir yapısı var. Dünya çapında üretimi Fransa, İspanya ve İtalya tarafından iyi bir şekilde yapılırken yakın bir zamanda bu Pazar içerisinde Türkiye de yer almayı planlamaktadır. Trüf mantarı Türkiye’de Domalan mantarı olarak bilindiği için birçok kişi trüf mantarı dendiği zaman yadırgasa da aslında bu türü bilmektedir.

Trüf mantarı tohumu nereden alınır?

Trüf mantarı son derece pahalı olduğu ve çeşitleri de yoğun olduğu için tohumunu bulmak kolay değildir. Tohumları bulmanız halinde, tohumları ekeceğiniz özel bir alan yaratmanız ya da bulmanız gerekecektir.

Trüf mantarı sandığınız gibi sporlar ile üreyen bir mantar olmadığı için yayılması hızlı bir şekilde gerçekleşmez. Meşe olan bir alana trüf mantarını ekerim ve başarılı olurum demeniz de mümkün değil. Trüf mantarı yetiştirebilmeniz için meşe ağacını trüf mantarı için aşılayan biri bulmanız gereklidir. Tarım firmaları bu işlemi sizler için garantili bir şekilde gerçekleştirmekte ve yetiştirmeniz için danışmanlık hizmeti de sunmaktadır. 5 dönüm bir alan için 15.000 kadar harcamanız gerekebileceği için mutlaka bir danışmanlık hizmeti eşliğinde ürünü yetiştirmenizde fayda olacaktır. Yaz sıcaklığı, kreç eksikliği gibi konular mantarın yetişmesi üzerinde oldukça etkilidir.

Ülkemizde Trüf Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından aşılı trüf fidanları üretilmektedir. Birçok tarım firmasında da aşılı fidan bulmanız mümkündür.

Trüf mantarı nasıl bulunur?

Trüf mantarı doğada meşe ağaçlarının olduğu alanlarda yetişmektedir. Toprağın içinde yetişen mantar yüzeye 5 ya da 20 cm uzaklıkta olabilmektedir. Ağacın köklerinden beslenerek yetişen mantarın kokusu tercih edilmesinde son derece etkilidir çünkü oldukça yoğun bir koku ve aroması vardır. Dünyanın en pahalı yiyeceklerinden biri olmasının nedeni ise bulunma işleminin uzun sürmesidir.

Türkiye’de doğadan toplanan bu ürünün yetiştiriciliğini henüz bazı çiftlikler üstlenmiştir. Trüf mantarını bulmak için bazı yerlerde domuzlar ve köpekler eğitilmektedir. Aroması yoğun bir besin olduğu için koku duygusu gelişen hayvanlar hızlı bir şekilde bulmaktadır. Meşe ağacının köklerinden gerekli besinleri alan mantarlar hassas bir şekilde çıkarılmalıdır bu nedenle bölge bulunduktan sonra detaylı bir kazı işlemi başlar.


DİĞER TRÜF MANTARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, trüf mantarı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan trüf mantarı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle