Türkiye’de seçilme yaşı kaçtır?

Bir veya birçok aday arasında belirli birisini veya bir kaçını kanun çerçevesinde seçme işine seçim demekteyiz. Ülkemizde Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçmek için genel seçim, muhtar, belediye başkanı, il meclis üyesi gibi kişileri seçmek için de yerel seçim yapılmaktadır. Yerel seçimler 4, genel seçimler ise 5 senede bir yapılmaktadır. Bu seçimlerde her isteyen birey adaylığını koyamamaktadır. Bunun sebebi de belirli şartlara bağlı olarak adaylık başvurusunun alınmasıdır. Bu şartlardan bir tanesi de seçilme yaşıdır. Yani belirli bir yaşı doldurmadan bu seçimlere katılmanız mümkün değildir. Peki ülkemizde seçilme yaşı kaçtır?

Türkiye’de seçilme yaşı kaçtır?

İstanbul Konferansı sırasında hazırlanan ve 23 Aralık 1876 tarihinde I. Meşrutiyetin ilan edilmesini sağlayan, Osmanlı Devleti’nin Avrupa tarzında yaptığı ilk anayasa niteliği taşıyan kararlara Kanuni Esasi adı verilmiştir. 1876 yılında Kanun’i Esasi 30 olarak belirlenmiştir ve bu yıldan 13 Ekim 2006 tarihine kadar bu 30 yaş kuralı devam etmiştir.2006 yılında gerçekleştirilen değişiklik ile de seçilme yaşı 25 olmuştur.

Yerel yönetimlerde ise (belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclisi üyeliği, muhtarlık ve ihtiyar heyeti üyeliği) seçilme yaşı 1993 yılında 25 olarak tespit edilmiştir.

Cumhurbaşkanı seçilme yaşı kaçtır: Cumhurbaşkanı seçilmek için ise seçilme yaşı 40’tır.

Milletvekili seçilme yaşı kaçtır : Milletvekili seçilme yaşı 2016 yılında yapılan değişiklik ile 25 yaşından 18 yaşına düşürülmüştür. Yapılan bu değişiklik oldukça tartışma yaratmış ve kişiler 18 yaşını yeni bitirmiş birisinin ülkemiz adına önemli kararları vermesinin riskli olacağını savunmuşlardır. Peki bu durum hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Seçilme yaşı hakkında düşüncelerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SEÇİLME YAŞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, seçilme yaşı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan seçilme yaşı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle