Üniversite öğrencileri nerede, nasıl oy kullanacak?

Ülkemiz önemli bir seçim dönemine daha giriyor. Alınan kararla yerel seçimlerin 31 Mart 2019 tarihinde yapılacağı açıklandı. Ancak seçim hakkında bilinmeyen çok sayıda konu bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de seçimlerde öğrencilerin oy kullanıp, kullanamayacağı. Peki üniversite öğrencileri nerede oy kullanacak?

Öğrenciler nerede oy kullanacaklar?

18 yaşını doldurmuş olan tüm vatandaşlarımızın yapılacak olan genel seçimlerde oy kullanma hakkı bulunmaktadır. Ancak öğrencilerin ikamet adresleri ile öğrenim sebebi ile yaşamış oldukları adres genel itibariyle farklıdır. Üniversite öğrencileri, lise öğrencileri bu durumda oylarını nerede kullanacaklarını, oy kullanmak için memleketlerine gitmek zorunda kalıp kalmayacaklarını merak ediyorlar. Peki öğrenciler oy kullanmak için ikametgah değişikliği yapmak zorunda mıdır?

Bu durumda olan ve farklı bir ilde oy kullanmak isteyen öğrencilerin yapması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Öğrenciler şayet kiralık bir evde kalıyorlarsa, kira sözleşmesi veya elektrik, su, telefon gibi abonelik faturası ile ilçe nüfus müdürlüğüne başvuru yapmak zorundalar. Şayet bir akrabasının yanının yanında kalıyorsa da, evin sahibi ile ya da o evde ikamet eden birisiyle nüfus müdürlüğüne gitmek zorundadır. Tüm bu işlemlerin sırasında herhangi bir şekilde öğrenci belgesine ihtiyaç duyulmuyor. Daha sonra da öğrenciler, ilçe nüfus müdürlüğünden alacakları belgeyi, seçim kuruluna teslim etmeleri gerekmektedir.

Şayet öğrenciler yurtta kalıyor ise alacak oldukları belge de değişiyor. Bu kişiler Yurt müdürlüklerinden ve okudukları okulun öğrenci işlerinden alacakları iki belgeyle yurtlarının bulunduğu yerdeki ilçe nüfus müdürlüğüne başvuracaklar. Bu belgeyi de ilçe seçim kuruluna götürüp verecekler.

Tüm bu işlemlerin yapılmasının sebebi asıl adres olarak belirlediği adresin yanında bir ikinci adres belirlemesidir. Bu vesile ile ikinci adres olarak belirlenen adreste oy kullanabilecektir.


DİĞER SEÇİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, seçim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan seçim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle