Üniversite tercihi tutup gitmezsek ne olur, kaç puan kırılır?

İçindekiler

 • Üniversite Tercihi Tutup Gitmezsek Ne Olur? Kaç Puan Kırılır?
 • Puan Kaybını Kimler Yaşar? Ne Kadarlık Puan Kaybı Olur?
 • Peki, hangi durumlarda puan kaybı yaşanır?
 • Peki, hangi durumlarda puan kaybı yaşanmaz?
 • Peki, ne kadar puan kaybı yaşanır?

Üniversite Tercihi Tutup Gitmezsek Ne Olur? Kaç Puan Kırılır?

Her yıl milyonlarca öğrenci üniversite sınavına hazırlanıyor ve giriyor. Kimileri istedikleri bölümü tuttururken kimileri düşük puan alıyor ve bir sene daha hazırlanmak zorunda kalıyor. Her zaman her öğrenci istediği başarıyı elde edemediği gibi aldıkları puanları beğenmeyen öğrenciler bir yıl daha çalışarak daha iyi puan almayı hedefliyorlar. Akıllarda ki soru ise üniversite puanı ve tercih tuttuğu zaman her hangi bir üniversiteye yerleşmezsek bir sonraki sene sınava gireceğimiz zaman puan kaybı yaşanır mı? Yaşanırsa ne kadarlık puan kaybı olur? Bir diğer soru ise puanı tuttuğu halde beğenmeyip her hangi bir üniversiteye tercih yapmayıp bir daha sınava hazırlanmak istenirse puan kaybı yaşanır mı?

Puan Kaybını Kimler Yaşar? Ne Kadarlık Puan Kaybı Olur?

Üniversite sınavına girip de puanını beğenmeyen öğrenciler her hangi bir tercih yapmadığı halde sınava tekrar hazırlanmak isterlerse her hangi bir sıkıntı yaşamazlar. Bu öğrenciler bir sonraki sene girdikleri sınavlarda hiçbir şekilde puan kaybı yaşamamaktadır. Fakat bazı öğrenciler var ki puanı ve tercihi tuttuğu halde o üniversiteye gitmeyerek bir sene daha hazırlanıyor. Böylelikle 1 kişilik o bölümdeki kontenjan o kişi yüzünden dolu göründüğü için başka öğrenci o bölümü seçemediği için ortalık karışıyor. Milli Eğitim Bakanı bu durumlara karşı haksızlık olmaması adına puanı ve tercihi tuttuğu halde üniversiteye gitmeyen öğrenciler bir sene daha hazırlanıp sınava girdikleri zaman puan kaybına uğruyorlar.

Ancak şöyle bir husus vardır ki, eğer sınava girip tercihiniz tuttuğu halde yerleşmediğiniz zaman puanınız bir sonraki sene düşse de diğer sene normale çevrilir ve puan kaybı yaşamazsınız. Yani bu yönetmelik sadece bir yıla mahsustur.

Peki, hangi durumlarda puan kaybı yaşanır?

 • İstediğiniz bölümü (2 ya da 4 yıllık fark etmez) kazandınız ve gitmekten vazgeçtiğini zaman,
 • İstediğiniz bölümü kazandınız gittiniz fakat ertesi sene tekrar sınava girdiğiniz zaman,
 • Açık öğretim ile kazandığınız halde gitmediğiniz zaman,
 •  Yetenek sınavlarını geçtiğiniz halde kayıt yaptırsanız da yaptırmasanız da ertesi sene sınava gireceğiniz zaman puan kaybı yaşarsınız.

Peki, hangi durumlarda puan kaybı yaşanmaz?

 • Tercih yapıp sınava girdiğiniz halde kazanamadığınız zaman,
 • Sınava girdikten sonra tercih yaparak 2 yıllık açık öğretim kazandınız ama gitmekten vazgeçtiğiniz zaman,
 • Sınavı kazandınız, tercih yaptınız, açık öğretim 4 yıllık kazandınız ama kayıt yaptırmadığınız zaman,
 • Meslek lise mezunu olarak sınavsız geçiş hakkınızı kullanarak 2 yıllık kazandığınız halde gitmediğiniz zaman,
 • Sınavı da tercihi de kazandınız fakat lise diplomasını alamadığınız zaman puanınız ertesi sene düşmez. Ancak son madde de ÖSYM’ye bildirmezseniz puanınız ertesi sene düşebilir.

Peki, ne kadar puan kaybı yaşanır?

Puan kaybı sistemi sadece 1 yıla mahsus olduğu için ertesi sene puan kaybı yaşamazsınız. Bu durumda ÖSYM öğrencilere, bu kurallara uymayıp puan kaybı yaşayan öğrencilerden %50’ye kadar okul puanını kesmektedir. Bunun dışında sınavdan aldığı puanlar hakkında her hangi bir kesinti yaşanmaz. Sadece 1 yıllığa mahsus okul puanı kesilir.

Bu yazımızda üniversiteye yerleşip, yani tercih yapıp tuttuktan sonra sınava girersek okul puanı düşer mi, kırılır mı bahsettik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÜNİVERSİTE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, üniversite konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan üniversite duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle