YGS Sınavına Girmeden Önce Bilinmesi Gerekenler !

İçindekiler

  • 2016 YGS Ne Zaman, Saat Kaçta Yapılacak ve Sınav Süresi Ne Kadar Olacak?
  • YGS’ye Girerken Aday Neleri Yanında Bulundurmak Zorundadır?
  • YGS’de hangi testler yer alacak?
  • YGS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

2016 YGS Ne Zaman, Saat Kaçta Yapılacak ve Sınav Süresi Ne Kadar Olacak?

Üniversiteye girmek isteyen adayların geçmesi gereken ilk basamak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı ( YGS ) 13 Mart 2016 tarihinde saat 10:00’da. Adaylar kendilerine ayrılan 160 dakikalık süre içerisinde sorulan sorulara doğru yanıtlar vermeye çalışacaklar. 2016 YGS, üniversite maratonunun ilk adımı olmakla beraber LYS sonrası üniversite puanlarına da %40 etki sahibi olmasından dolayı adayların üniversite hayallerine ulaşmaları için çok kritik bir role sahip. Her testten toplam 40 sorunun sorulacağı 2016 YGS sınavında adaylar toplamda 160 soruyu yanıtlayacaklar. Sınav sonucunda herhangi bir puan türünden 180 barajını aşmayı başaran adaylar Lisans Yerleştirme Sınavı ( LYS )’na girmeye hak kazanacaklar.

YGS’ye Girerken Aday Neleri Yanında Bulundurmak Zorundadır?

Yükseköğretime Giriş Sınavı yani YGS sınavına girmek isteyen adaylar yanlarında 2016 YGS Sınava Giriş Belgesinin renkli veya siyah beyaz çıktıları ile nüfus cüzdanı veya pasaportunu sınavda yanlarında bulundurmak zorundadırlar. Aksi halde sınava alınmazlar. Adaylar sınava ehliyetle giremezler. Aşağıda bulunan bağlantı sayesine sınav giriş belgelerinizi alabilirsiniz. Sınav giriş belgeleri adayların adreslerine posta yada başka herhangi bir yolla gönderilmemektedir. Adaylar sadece vermiş olduğumuz bağlantıdan sınav giriş belgelerini temin edebilirler.

Sınav Giriş Belgesi Nasıl Alınır Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Sınava girerken yanınızda bulundurmak zorunda olduğunuz nüfus cüzdanınız ise soğuk damgalı olmalı ve üzerinde adayın sınav görevlileri tarafından kolaylıkla tanınmasına olanak tanıyacak güncel bir fotoğrafının bulunması gerekmektedir. Nüfus cüzdanında ayrıca kesinlikle TC kimlik numarası yazmalıdır. Şayet pasaportla sınava girmek istiyorsanız da pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Adaylara sınav başlamadan önce kalem, silgi ve kalemtraş ÖSYM tarafından ücretsiz olarak verileceği için adaylar sınava kendi kalemlerini ve silgilerini götürmezler. Girişte yapılan arama sırasında bunlar görevlilerce alıkoyulmaktadır.  Adaylar giriş belgeleri haricinde sınava sadece dış jelatini sökülmüş su götürebilmektedirler.

Sınav esnasında hiç bir eşya emanete alınmayacak olup, adayların çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye,küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalarla (basit başörtü iğnesi ve ince metal tokalı kemer hariç); her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı, ulaşım kartı vb. kartlarla, cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla,alem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete, vb. yayınlar,pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlarla sınava gelmeleri kesin suretle yasaktır. Adaylar yanlarında sadece sınav giriş belgesi, su ve nüfus cüzdanı yada pasaport gibi resmi bir belge bulundurabilirler.

YGS’de hangi testler yer alacak?

YGS’de ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır. Adaylar, Millî eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programlarından (müfredat) sorumludur. Aslında 6 farklı puan türü eski sistemde Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık puanlarına karşılık gelmektedirler.

YGS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

2016 YGS sınavının sonuçlarının açıklanma tarihi BURADA  yer alan haberde detaylı olarak verilmiş. Bağlantıya tıklayarak konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Üniversiteye girmek isteyen adaylar için oldukça zorlu bir sürecin ilk basamağı 13 Mart tarihinde yapılacak. Adaylar merak ettikleri her türlü soruyu yorum bölümünden sorabilecekleri gibi görüşlerini de yine aynı yerden belirtebilirler. Sınava girecek tüm adaylara www.iskur.web.tr ailesi olarak şimdiden başarılar dileriz.


DİĞER 2016 YGS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, 2016 ygs konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan 2016 ygs duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle