Yorgun mermi nedir, ne demektir? Yorgun mermi ne zaman düşer?

Yorgun mermi nedir, ne demektir?

Ülkemizde son yıllarda düğün, dernek ve asker gönderme gibi çeşitli merasimlerde ateşlenen silahlardan dolayı çok sayıda vatandaşımız ya yaralandı ya da hayatını kaybetti. Burada kişilerin zarar görmesinin sebebi ise yorgun mermi olarak adlandırıldı. Peki nedir bu yorgun mermi?

Yorgun mermi nedir, ne demektir?

Kurşunun ateşlenmesinin ardından belirli bir mesafeye ulaşıp, daha sonra da hızını kaybederek düşüşe geçtiği andaki durumuna yorgun mermi denilmektedir. Mermi, yorgun mermi anına geçmesinin ardından dönmeye başlar ve bu şekilde düşer. Bu sebepten dolayı yorgun mermi birisine isabet ederse en az normal mermi kadar zarar verir. Ülkemizde son senelerde çok sayıda insan, yorgun mermi yüzünden canından oldu veya yaralandı.

Medyada karşımıza maganda kurşunu olarak çıkan yorgun mermi, birçok deneyin ve tartışmanın ana konusu olmuştur. Havaya sıkılan bir kurşun, kuvvetli bir kinetik enerji ile ilerler. Patlama anındaki doğrusal hızı sayesinde ”zinde mermi” diye adlandırılır. Daha sonra belli bir mesafede hızını ve gücünü kaybederek, yer çekiminin de etkisi ile düşüşe geçer. Düşüşe geçmeye başladığı andan itibaren de dengesiz bir enerji ile dönerek aşağı doğru tekrar hızlanır. Bu aşamadaki ismi de ” yorgun mermi”dir.

Son senelerde haberlerde çok sayıda vatandaşımızın yorgun mermi yüzünden hayatını kaybettiğine şahit olduk. Silah sıkmak bir kutlama biçimi değildir. Havaya ateş etseniz dahi bu mermi bir yorgun mermi haline gelerek kişilerin yaralanmasına sebebiyet verebilir ve hatta çok sayıda masum vatandaşlarımızın canına mal olabilir. Sizlerden ricamız, düğün dernek veya çeşitli kutlamalarda silah atılmasına kesinlikle karşı çıkmanız, atan kişileri uyarmanız ve ısrarla bu uyarılara uymazlarsa emniyet güçlerine şikayette bulunmanızdır. Bu yazımızda yorgun mermi nedir, anlamı nedir, ne demektir, ne zaman düşer, mesafesi gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER YORGUN MERMİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, yorgun mermi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan yorgun mermi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle