Yüzdelik dilim nedir, ne işe yarar, nasıl hesaplanır?

Yüzdelik dilim nedir, ne işe yarar?

TEOG, LYS, YGS gibi sınavlarda sınav sonuçlarında sıralamaya ek olarak yüzdelik dilim de verilmektedir. Her sınav sonucunda verilen yüzdelik dilim öğrencilerin kafasını karıştırmaktadır. Yüzdelik dilim nedir, ne demektir, ne işe yarar, yüzdelik dilim ile tercih yapmak mantıklı mıdır merak etmektedirler. Yazımız devamında tüm bu sorulara detaylı cevaplar verdik.

İçindekiler

  • Yüzdelik Dilim Nedir?
  • Yüzdelik Dilim Nasıl Hesaplanır?
  • Yüzdelik Dilim Ne İşe Yarar?
  • Tercih Yaparken Hangi Yüzdelik Dilimi Kullanacağız?

Yüzdelik Dilim Nedir?

Yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifade edilmesine denilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı yani kısaca bilinen adı ile MEB, Türkiye’de ve ilde kaçıncı olduğunuzu sıralama olarak ve yüzdelik dilim olarak vermektedir.  Peki yüzdelik dilim nasıl hesaplanır?

Yüzdelik Dilim Nasıl Hesaplanır?

Bunu bir örnekle açıklamak daha kolay şekilde anlaşılmasına fayda sağlayacaktır. Örnek olarak TEOG sınavına 1 milyon kişi katılmış olsun ve Türkiye genelinde %10’a giren bir öğrenci 100.000. (yüz bininci) olmuş demektir.  Peki yüzdelik dilim niçin önemli? Yüzdelik dilim ne işe yarar?

Yüzdelik Dilim Ne İşe Yarar?

Okulların taban puanları her sene değişebilmektedir. Bu sebepten dolayı yüzdelik dilim ile tercih yapmak daha mantıklıdır. Çünkü yüzdelik dilimin değişmesi genel itibariyle sıralamanın değişmesinden daha zor bir durumdur. Sıralamalara endeksli tercih yapmak yerine bu sebepten dolayı yüzdelik dilimi baz alarak tercih yapabilirsek daha sağlıklı sonuçlar almış oluruz.

Tercih Yaparken Hangi Yüzdelik Dilimi Kullanacağız?

MEB tarafından açıklanan veriler ışığında ülkemiz genelinde yani Türkiye genelinde açıklanan yüzdelik dilim dikkate alınarak tercih yapılmalıdır. İl geneli yüzdelik dilim bizlere daha dar sonuçlar vereceği için sağlıklı tercih yapmamıza engel olabilir. Bu sebepten dolayı Türkiye geneli yüzdelik dilim dikkate alınmalıdır.

Bu yazımızda yüzdelik dilim hesaplama nasıl yapılır, yüzdelik dilim hesaplama formülü, yüzdelik dilim neye göre hesaplanıyor gibi yüzdelik dilim hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MEB HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, meb konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan meb duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle