Findeks Kredi Notu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yükselir ?

Günümüzde kredi ve kredi kartı kullanmayan insan sayısı oldukça azdır. Kullanmayan kişilerin büyük çoğunluğu ise kredi notunun düşük olmasından dolayı kendilerine kredi ve kredi kartı verilmemesinden kaynaklanmaktadır. Kredi kullanabilmenizin en önemli şartı yaşantınız boyunca almış olduğunuz kredileri ve kredi kartlarının borçlarını düzenli bir şekilde ödemekten geçmektedir.  Bankalardan kredi veya kredi kartı alırken sizin ödeme performanslarınıza bakarak karar vermektedirler. Bunu da Merkez Bankası veri havuzu sistemine bakarak görebilmekteler.  Yani 2014 yılında hayatımıza giren televizyonlarda da sıkça reklamlarını görebileceğiniz Findeks sistemi aslında yıllardır bankalar tarafından kullanılmaktaydı.  Peki  Findeks nedir? Findeks ne işe yarar ?

İçindekiler

  • FİNDEKS KREDİ NOTU NEDİR ?
  • FİNDEKS KREDİ NOTU NE İŞE YARAR ?
  • FİNDEKS KREDİ NOTU NASIL DÜŞER VEYA YÜKSELİR ?
  • FİNDEKS KREDİ NOTU EN AZ KAÇ OLMALI ?

FİNDEKS KREDİ NOTU NEDİR ?

Findeks kredi notu uzun yıllardır bankaların kredi vermek için baktıkları önemli bir referans notudur. Findeks kredi notu bireysel olarak kullanmış olduğunuz tüm kredi ve kredi kartlarının verileriyle oluşturulmaktadır.  Bu notunuz yüksek ise daha kolay kredi kartı ve banka kredisi alırsınız, aynı şekilde düşük ise kredi kartı verilmesi ihtimaliniz de oldukça düşecektir.  Bu nota bakılarak ileriki ödemelerini gerçekleştirecek düzende birisi olup olmadığı büyük ölçüde anlaşılır. O yüzden finans kuruluşları bu not üzerinden kişilere kredi veya kredi kartı vermektedirler. Sonuç olarak kimse ( finans kuruluşları da dahil ) borcunu aksatan, ödemeyen, hacizli duruma düşmüş, geliri olmayan birisine borç vermek istemez.

FİNDEKS KREDİ NOTU NE İŞE YARAR ?

Sadece finans kuruluşları değil işletme sahipleri de findeks kredi notuna bakarak karar verir hale geldi. Örneğin bir emlakçı ev satacağı kişinin notuna bakarak evi satıp satmayacağını ya da bir telefoncu satış yapmadan bu notu öğrenmek için talepte bulunur oldu.  Halen çok yaygın olarak kullanılmasa da geçtiğimiz ay 500 Bin kişi findeks kredi notunu öğrenmek için talepte bulundu. İlerleyen senelerde her işletme ve satış yapacak her insan findeks kredi notuna göre karar verir hale gelecektir. Bu yüzden oldukça önemlidir.

FİNDEKS KREDİ NOTU NASIL DÜŞER VEYA YÜKSELİR ?

Kredi notunuz hesaplanırken bankalarla olan tüm ilişiğiniz, yani ödeme düzeniniz, borç durumu, çektiğiniz kredi, kredi kartınızın limiti gibi durumlar ve risk raporu göz önünde bulundurularak kredi notu hesaplama işlemi yapılır. Findeks kredi notunuz sabit bir sayı değildir.  Finans kuruluşlarıyla olan ilişiğinize göre düşebilir ya da yükselebilir.  Peki Findeks kredi notu nasıl yükselir ?

Öncelikle bilmeniz gerekir ki, kredi notunuz bir anda düşmeyeceği gibi bir anda da yükselmez. Kredi notunuzu yükseltmek için borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir. Bu borçlar arasında finans kuruluşlarına olanlar ( kredi ve kredi kartı gibi ) ve faturalarınız da dahildir. Çünkü en son yapılan güncelleme ile fatura ödeme alışkanlıklarınız da Findeks kredi notunu etkileyen etmenlerin arasına girdi.  Tüm borçlarınızı kapattıktan sonra ise ödeyebileceğiniz düşük bir kredi çekmek ya da az limitli bir kredi kartı almalısınız. Kredi kartınızı her ay asgari tutarında değil tüm borcunu kapatmalı ve bunu her ay yerine getirmelisiniz. Kredi kartı borcunuzu hesap kesim tarihinden önce kapatmak Findeks kredi notunuzun yükselmesine daha da yardımcı olacaktır. Bir diğer yol ise bahsettiğimiz gibi düşük miktarda az vadeli bir kredi çekmek olacaktır. Bu krediyi zamanında ve eksiksiz ödeyerek Findeks kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Şayet bankalar size kredi veya kredi kartı vermiyor ise bir banka kartı alarak tüm işlemlerinizi bu hesap üzerinden gerçekleştirmeniz Findeks kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olacaktır. Otomatik ödeme talimatları vererek faturalarınızı buradan ödeyebilir, ya da nakit yerine banka kartınızla alışveriş yapabilirsiniz.

FİNDEKS KREDİ NOTU EN AZ KAÇ OLMALI ?

Okurların en çok merak ettiği şeylerden birisi de başında ise findeks kredi notu an az kaç olmalı sorusu. Findeks kredi notu 1 ila 1900 arasında değişen puanlardan oluşur. Yani bir kişinin kredi notu 1 olabileceği gibi en yüksek değer olan 1900 de olabilmektedir. En az kaç olmadı gibi bir ibareye ne yazık ki varamayız. Çünkü bir banka kredi ve kredi kartı vermek için en az 1.500 findeks kredi notu istersen, diğer kuruluş bu rakamı 1.600 dolaylarına çekebilmektedir.

Bu yazımızda findeks kredi notu nedir, findeks kredi notu ne işe yarar, Findeks kredi notu en az kaç olmalı, findeks kredi notu ücretli mi, en yüksek kaç, findeks kredi notu güvenilir mi, findeks kredi notu nasıl yükselir, gibi konulara değindik. Merak ettiklerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle