Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?

İçindekiler

  • Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Nedir?
  • Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırmasını Hangi Kurumlar Yapar?
  • Güvenlik Soruşturması/Arşiv Araştırması Ne Kadar Sürer?
  • Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırmasında Nelere Bakılır?

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Nedir?

676 sayılı Olağanüstü Hal  Kanun Hükmünde Kararnamesinin 74 üncü maddesiyle, 657 sayılı  Devlet Memurları Kanunun 48 inci maddesinde düzenlenen  memurluğa alınacaklarda aranacak genel şartlara sekizinci olarak “Güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması yapılmış olmak”  ifadesi de eklendi.  KPSS sonuçlarına göre bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ile pozisyonlarına hazırlanan tercih kılavuzuna, “güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olma” koşulu bulunuyor. Harici olan belediyeler ve çok sayıda kamu kuruşu personel, eleman, işçi veya memur alımı yaparken güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmasının ardından herhangi bir sorun olmayan kişileri istihdam ediyorlar. Peki nedir bunlar?

Güvenlik Soruşturması Nedir? : Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit (sınırlama) olup olmadığının, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığının, ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteneğinin mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesi.

Arşiv Araştırması Nedir?: Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının mevcut kayıtlardan saptanması.

Memur, personel alımlarında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılarak FETÖ/PYD veya başka terör örgütlerinin kamu kuruluşları içine sızmasını önlemeye çalışılmaktadır.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırmasını Hangi Kurumlar Yapar?

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği“nin 8 inci maddesinin 2. ve 3. fıkralarında; “Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirlikleri, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını; bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşlarının gizlilik dereceli birim ve kısımları ile yurt dışı teşkilatında ve askeri, emniyet, istihbarat teşkilatlarında ve ceza infaz kurumu ve tutuk evlerinde çalıştırılacak personel hakkında yapar.

Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı; Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirliklerinin görev ve yetkileri saklı kalmak kaydıyla, güvenlik soruşturmasını Milli İstihbarat Teşkilatında çalışacak personel, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kadro ve kuruluşlarında çalışacak subay adayları ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirleyeceği diğer personel ile bakanlıklar ve kamu kurum ve kuruluşlarının gizlilik dereceli birim ve kısımlarının hiyerarşik olarak bağlı bulunduğu üst kademe yöneticilerinden müsteşar, genel müdür, vali, büyük elçi ve müstakil birim amirleri ile bunların yardımcıları ve ayrıca yurt dışı teşkilatında sürekli görevlendirilecek bütün personel hakkında, arşiv araştırmasını ise sadece gizlilik dereceli birim ve kısımlarda görev alacaklar ile bunların bu fıkrada sayılanlar dışında kalan yöneticileri ve ceza infaz kurumları ve tutuk evlerinde çalışacak personel hakkında yapar.” hükümleri yer almaktadır.

Söz konusu hükümlere göre güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını, kamu kurum ve kuruluşlarının gizlilik dereceli birimlerinde çalışacak personel hakkında İl Emniyet Genel Müdürlükleri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin subay adayları ile belirleyeceği diğer personel ve bakanlıkların müsteşar, genel müdür, vali, büyük elçi gibi üst düzey kadrolar için de Milli İstihbarat Teşkilatı yapmakla yükümlüdür.

Güvenlik Soruşturması/Arşiv Araştırması Ne Kadar Sürer?

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği“nin 12 nci maddesine göre, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması isteminin yetkili kuruma ulaşmasından başlayarak arşiv araştırması sonuçları en geç 30 gün, güvenlik soruşturması sonuçları en geç 60 gün içinde sonuçlanabilmektedir. Ancak uygulamada bu süreler çok daha fazladır .

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması nasıl yapılır?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması nasıl yapılır?

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırmasında Nelere Bakılır?

  • Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı,
  • kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği
  • adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığı,
  • yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığı,
  • ahlaki durumu,
  • yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteneğinin, mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesine bakılır.

Kararda ve mevzuatta yer alan hükümlere göre arşiv araştırmasında mevcut kayıtlardan araştırma yapılması yeterli iken güvenli soruşturmasında kişinin ikametgahı çevresinden de araştırma yapılır. Güvenlik soruşturmasında ailenin etkisi bu sebepten önemlidir. Aile bireylerinizde bu tür bölücü terör faaliyetleri ile doğrudan ilgili insanlar sizin siciliniz üzerinde de etki yaratabilir. Güvenlik soruşturmasının olumsuz çıkmasının nedenleri, nasıl olumsuz olur yukarıda vermiş olduğumuz maddelerin araştırılmasında sorun yaşamanızdır.

Bu yönetmelik ülkemizin selameti ve çeşitli bölücü terör faaliyetlerine katılmış kişilerin kamu kuruluşlarına bir şekilde girmelerini engellemek adına çıkarılmıştır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Bu yazımızda güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu nereden nasıl alınır konusunda detaylı bilgiler verdik.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu İndirmek İçin TIKLAYIN


DİĞER GÜVENLİK SORUŞTURMASI VE ARŞİV ARAŞTIRMASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle